Akcesoria niezbędne do pielęgnacji konia

konie

Jazda konna to bez wątpienia ogromna przyjemność. Jednak nie wolno zapominać, że posiadanie konia, jeździectwo ogranicza się tylko i wyłącznie do pozytywnych doznań w trakcie jazdy. Trzeba pamiętać również o obowiązkach. Jednym z najważniejszych obowiązków każdego jeźdźca jest umiejętne przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych. Jak prawidłowo dbać o konia? Jak skutecznie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne? Jakie akcesoria do pielęgnacji konia będą niezbędne?

Szczotka z twardym włosem

Jest niezbędna do prawidłowego usunięcia wierzchniej warstwy piasku i kurzu. Konia zaczyna czyścić się od lewej strony, w kierunku od szyi do zada. Następnie z prawej strony i oczywiście nie wolno zapominać o takich częściach jak brzuch czy nogi, gdzie szczególnie gromadzi się brud.

Zgrzebło

Usunięcie za pomocą szczotki wierzchniej warstwy brudu to dopiero początek zabiegów pielęgnacyjnych. W kolejnym etapie należy dokładniej usunąć brud. Do wykonania tego zadania konieczne jest użycie zgrzebła. Posiadać należy zgrzebła różnego rodzaju, czyli metalowe, plastikowe i gumowe. Dlaczego to tak ważne? Plastikowe zgrzebło będzie idealne do czesania konia. Metalowe zgrzebło pomoże usuwać duże i widoczne ilości brudu z konia, a nie nada się do zabiegów pielęgnacyjnych w miejscach wrażliwych.

Szczotka z miękkim włosiem

Dlaczego warto używać szczotki z miękkim włosiem? Dzięki niemu sierść konia będzie idealnie błyszczała. Zaleca się stosowanie techniki, która polega na czesanie konia pod włos.

Kopystka

Kopystka służy do prawidłowego wyczyszczeni końskich kopyt. Podczas czyszczenia kopyt należy być bardzo ostrożnym. Uważać przede wszystkim, aby metalową częścią kopystki nie dotknąć wypustki znajdującej się w centralnej części kopyta.

Szczotki uniwersalne do ogona i grzywy

Rozczesanie końskiej grzywy należy wykonać specjalną szczotką. Oczywiście konie nie posiadają identycznych grzyw, dlatego w przypadku kiedy grzywa jest rzadka i mała, można ją rozczesać choćby za pomocą palców. Taka uniwersalna szczotka pozwala również na dokładne rozczesanie ogona.

Gąbka do mycia konia

Gąbka będzie konieczna do tego, aby niezwykle dokładnie umyć konia, a dokładnie takie jego części jak głowę oraz okolice oczu. Gąbką myje się również takie części jak odbyt czy narządy płciowe. Do tego celu jednak trzeba mieć przygotowane oddzielne gąbki.

Ręcznik do wytarcia konia

Po zakończeniu wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych należy konia dokładnie przetrzeć. Wystarczy do tego odpowiedniej jakości ręcznik lub szmatka. Nie wolno zapominać o tym, aby regularnie, po każdej jeździe sprawdzać końskie kopyta. Nie można pozwolić, aby na kopytach pozostawały jakiekolwiek ciała obce.

Naturalnie trzeba również pamiętać o innych zabiegach pielęgnacyjnych, nie tylko tych czynionych regularnie.

Jeżeli konie nie posiadają podków, to należy raz na kilka tygodni przeprowadzić profesjonalne rozczyszczanie. Proces polega na dokładnym usuwaniu narośli pojawiających się na strzałce kopytkowej lub podeszwie.  Do rozczyszcania należy zaangażować podkuwacza lub hodowcę z ogromnym doświadczeniem. Podczas zabiegów rozczyszczania, przeprowadzić trzeba także kucie. Będzie ono niezbędne w sytuacji, kiedy koń regularnie pracuje na twardym podłożu.

Oprócz posiadania powyższych akcesoriów do prawidłowego i regularnego czyszczenia konia należy pamiętać także o tym, że każdy koń wymaga raz na jakiś czas choćby bardzo dokładnej kąpieli. Do tego celu używa się specjalistycznych szamponów, a kąpiel powinna odbywać się w letniej wodzie. Zbyt zimna lub gorąca woda może prowadzić do przeziębienia. Nie można przesadzać z nadmiernym i częstym myciem konia przy pomocy szamponu. Zbyt częste używanie szamponu negatywnie wpływa na naturalną ochronę końskiej skóry.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem jeździeckim www.gnl.pl

Dodaj komentarz