BCAA to aminokwasy rozgałęzione. Odpowiadają za pobudzenie syntezy białek poprzez przyspieszenie procesów anabolicznych w organizmie. Najczęściej po ten suplement sięgają kulturyści, ale także osoby trenujące długotrwałe i bardzo intensywnie. Jakie jeszcze korzyści posiada ten suplement oraz co powinieneś o nim wiedzieć?
Kto i kiedy może stosować aminokwasy BCAA
Poza osobami trenującymi wytrzymałościowo, czy kulturystami, po aminokwasy mogą sięgać również wszyscy Ci, którzy mają chwilową przerwę od ćwiczeń. Suplementy te składają się z rozgałęzionych aminokwasów: leucyny, waliny i izoleucyny. Ta „trójka” w połączeniu spowalnia procesy kataboliczne w organizmie, związane z rozpadem tkanki mięśniowej. Katabolizm następuje podczas dłuższego treningu wytrzymałościowego. Dlatego tak chętnie po BCAA sięgają kolarze, biegacze, trenujący sztuki walk i inni.
Przyjmowanie tych aminokwasów, przyśpieszy efekty treningu, zwiększy wydolność i wytrzymałość podczas ćwiczeń. Co takiego dzieje się w organizmie podczas wysiłku? Gdy zabraknie glikogenu w mięśniach, energia do dalszych ćwiczeń zostaje pobrana z mięśni, co powoduje ich zmniejszenie, czyli obniżenie masy mięśniowej.
Jak to działa?
Suplementy diety na masę, w tym BCAA, dostarczają organizmowi energii, przy jednoczesnym hamowaniu rozpadu mięśni. Tym samym „chronią” masę mięśniową przyspieszając regenerację. Ograniczają również wydzielanie się amoniaku, który odpowiedzialny jest za rozpad większej ilości mięśni. Przyjmowanie aminokwasów pomaga ograniczyć poziom amoniaku. Jednocześnie ich zwiększona ilość to zastrzyk energii, a także budulec dla mięśni. To gwarantuje znacznie lepsze wyniki sportowe.
Ważne by wybrany suplement zawierał połączenie izoleucyny, waliny i leucyny. Spośród dostępnych na rynku, np. BCAA Activlab Xtra, zawiera wymienione wyżej aminokwasy. Walina jest odpowiedzialna za redukowanie uczucia zmęczenia, poprzez wpływ na zmniejszenie tryptofanu związku chemicznego w mózgu, który ma wpływ na poziom serotoniny. Leucyna odpowiada za gojenie ran oraz redukcję bólu. Ten aminokwas jest niezwykle ważny po intensywnych treningach, po których istnieje możliwość wystąpienia kontuzji. Przyspiesza również pełną regenerację.
Jak stosować?
BCAA najczęściej ma formę proszku, który zaleca się rozpuszczać w wodzie, którą można pić przed, w trakcie oraz po treningu. Dawkowanie będzie się różnić w zależności od masy ciała osoby trenującej. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie od 0,8 do 2 g na 10 kg masy ciała – czyli osoba o wadze 100 kg, powinna przyjąć od 8 do 22 g aminokwasów w dni treningowe. Wspomaganie odżywkami i suplementami diety, jest bezpieczne jeśli przyjmujesz je zgodnie z zaleceniami oraz dbając o zrównoważoną dietę i aktywność fizyczną. Dostarczanie niektórych mikro składników jest niezbędne, ponieważ organizm ludzki ma ograniczone możliwości produkcji niektórych z nich. Te przyjmowane z pożywienia, nie zawsze szybko się wchłaniają oraz nie koniecznie są wystarczające na potrzeby ludzi ćwiczących. Sięgając po sprawdzone produkty znanych producentów np. Bcaa Activlab Xtra, można być pewnym, że metabolizm będzie pobudzony, mięśnie będą mieć wystarczającą ilość dodatkowej energii, tym samym każdy trening będzie bardziej efektywny.