Bezdech senny nie zawsze wiąże się z chrapaniem

bezdech

Chrapanie jest jednym z częstszych i najłatwiej rozpoznawalnych objawów bezdechu sennego. Tymczasem okazuje się, że istnieje także bezdech bez chrapania. Jak go rozpoznać?

Chrapanie i bezdech nocny

W większości przypadków obturacyjnego bezdechu sennego głównym objawem, który skłania do wizyty u lekarza, jest głośne, nieregularne, przerywane nagłą ciszą chrapanie. Oprócz tego występuje zazwyczaj niespokojny, przerywany sen połączony z nagłymi wybudzeniami i uczuciem braku powietrza, a także problemy z zaśnięciem po przebudzeniu. Nieraz występuje także nadmierna potliwość i potrzeba oddawania moczu w nocy.

Objawy bezdechu sennego występują nie tylko w nocy, ale także za dnia. Chory może odczuwać poranny ból głowy, zmęczenie, nasiloną senność w trakcie dnia, a także nadmierną nerwowość i drażliwość. Nierzadko występują także trudności z pamięcią, koncentracją i zaburzenia potencji u mężczyzn.

Jak zdiagnozować obturacyjny bezdech senny?

By potwierdzić lub wykluczyć bezdech senny zwykle na początku przeprowadza się tradycyjny wywiad lekarski oraz badanie laryngologiczne mające na celu wykluczenie przeszkód mogących wywoływać nieprawidłowości w górnych drogach oddechowych.

Wśród metod diagnostycznych jest także badanie snu jakim jest polisomnografia. Badanie polisomnograficzne trwa cała noc. W tym czasie monitorowany jest stan pacjenta, podczas którego ocenia się m.in. zawartość tlenu we krwi, tętno oraz przepływ powietrza przez nos i usta. Często wykonuje się także prostsze badanie, czyli poligrafię, którą można wykonać w domu chorego.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

Jeśli chodzi o bezdech obturacyjny leczenie przybiera różne formy. Gdy choroba jest we wczesnym stadium lub wynika np. ze skrzywionej przegrody nosowej, wówczas może przynieść poprawę zabieg laryngologiczny.

Zazwyczaj jednak stosuje się inną metodę. Jeśli chodzi o leczenie chrapania bezdech można wyeliminować dzięki specjalnym urządzeniom.

Aparat CPAP wtłacza – dzięki dopasowanej do twarzy chorego masce – powietrze do płuc pacjenta pod odpowiednim ciśnieniem. Urządzenia te są coraz bardziej zaawansowane i różnorodne. Aparat auto CPAP rozróżnia poszczególne fazy oddechu i dopasowuje ciśnienie do aktualnego oporu górnych dróg oddechowych. Urządzenie BiPAP odróżnia natomiast wdech od wydechu i dostosowuje odpowiednio ciśnienie, dzięki czemu zwiększa komfort snu. Zobacz przykładowy aparat na stronie producenta www.philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty/aparaty-cpap/dreamstation

Dodaj komentarz