Bouldering – to jedna z odmian wspinaczki górskiej, polegającej zdobywaniu niskich, ale za to skomplikowanych i mocno przewieszonych dróg skalnych. W boulderingu, w przeciwieństwie do tradycyjnej wspinaczki skalnej, do asekuracji nie używa się liny, a jedynie materacy. Bouldering możemy podzielić na dwa rodzaje. Ten uprawiany na dworze i bouldering na sztucznej ścianie wspinaczkowej.
Bouldering na sztucznej ściance
W większych miastach coraz częściej powstają specjalne hale, gdzie można trenować bouldering. Hale boulderowe składają się z paneli – pionowych lub pochylonych płyt z drewna, do których zostały przymocowane chwyty wspinaczkowe tzw. bouldery. Trasy wspinaczkowe są tworzone przez zawodowych układaczy dróg – routesetterów. Każda droga składa się z chwytów w tym samym kolorze, ma swój początek i koniec oraz określony stopień trudności – od bardzo łatwych po ekstremalnie trudne, przeznaczonych dla zawodowych wspinaczy.
Najbardziej znani współcześni wspinacze:
- Adam Ondra,
- Janja Garnbret;
- Chris Sharma;
- Alex Megos;
- Jakob Schubert.
Czy bouldering jest dla każdego?
Bouldering na sztucznej ścianie może trenować właściwie każdy, kto ma sprawne kończyny, wygodne ubrania i odrobinę motywacji. Wbrew pozorom nie trzeba być atletycznie zbudowanym, by wspinać się na ścianie. Oczywiście dodatkowe kilogramy nie pomagają we wspinaczce, jednak na amatorskim poziomie nie będzie to miało większego znaczenia. Mitem jest również, że dobrze wspinać się mogą jedynie mężczyźni, ponieważ mają mocniejsze ramiona i dłonie. Często to właśnie kobiety, dzięki swojej gibkości i sprycie osiągają lepsze rezultaty we wspinaczce, patrz: Janja Garnbret.
No dobra, ale co jeśli ktoś zapragnie być drugim Adamem Ondra?
Wtedy musi zostać już spełnione kilka warunków.
Wiek w jakim zaczęło się wspinać
Osoby, które zaczęły wspinać się wcześniej mają większe szanse na osiągnięcie sukcesów w boulderingu.
Genetyka
Jak w każdym sporcie na poziomie zawodowym, genetyka ma olbrzymie znaczenie. Osoba bez talentu dzięki swej ciężkiej pracy jest w stanie osiągnąć wysoki poziom sportowy, ale osoba utalentowana dojdzie do tego etapu o wiele wcześniej i będzie miała z tego więcej zabawy. Przez talent możemy rozumieć:
– budowa ciała – stosunek wagi do długości ciała. Im większa objętość ramion tym łatwiej sięgać chwyty. Ale zbyt duży wzrost też może przeszkadzać we wspinaniu.
– budowa mięśni – siła i wytrzymałość naszych mięśni;
– skoczność, gibkość;
– umiejętność poruszania się po ścianie i znajdywanie nietypowych sposobów na pokonanie trasy wspinaczkowej;
– cechy psychiczne – brak strachu przed odpadnięciem od ściany;
Zdrowa dieta
Dieta może znacznie przyśpieszyć nasz progres we wspinaniu. Po pierwsze właściwie dobrana dieta pomaga w kontrolowaniu prawidłowej masy ciała. Po drugie dobrze jedząc mamy więcej siły na trening, a nasz organizm lepiej się regeneruje. Coraz więcej sportowców korzysta z cateringów dietetycznych, co jest przydatne szczególnie wtedy, gdy wspinamy się i pracujemy jednocześnie.
Motywacja
Jeśli jesteśmy super utalentowani, ale nie mamy motywacji do treningu, będziemy się dobrze wspinać, ale nie na poziomie mistrzowskim.
Podsumowanie
Rozejrzyj się, czy w Twoim mieście nie ma czasem ściany wspinaczkowej i sprawdź, czy bouldering jest sportem dla Ciebie. A może mieszkasz niedaleko gór i masz okazje na częste wypady w skały? Sprawdź!