Buty do siatkówki – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę

siatkówka

Prawidłowo dobrane buty do siatkówki – jak w każdym sporcie zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – to bardzo ważny element stroju każdego siatkarza. Nie tylko ze względu na wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność i zabezpieczenie przez ewentualnymi kontuzjami, powinny być jak najlepszej jakości. Nieco inne buty należy wybrać na treningi, a inne na zawody W jaki sposób wybrać dobre buty do siatkówki?

Przede wszystkim niezwykle ważna jest odpowiednia podeszwa. Ponieważ większość meczów siatkarskich odbywa się na parkiecie, buty powinny zapewniać maksymalnie dobry kontakt z podłożem. Ze względu na dynamiczne akcje podeszwa nie może się za bardzo ślizgać, ale nie może też blokować nogi. Ważne jest, by była dość elastyczna, ale nie za bardzo. Powinna amortyzować wstrząsy i ułatwiać płynne poruszanie się nawet w czasie bardzo dynamicznych akcji. Podeszwa w bucie do siatkówki musi być dostatecznie gruba, by neutralizować skutki wstrząsów podczas chodzenia, biegani i wyskoków.

Buty do siatkówki powinny też jak najlepiej chronić przez ewentualnymi kontuzjami. Ponieważ w siatkówce jest dużo wyskoków, ślizgów czy też szybkich przejść do piłki, dobry but zapewnia ochronę najbardziej narażonym na urazy stawom, czyli skokowemu i kolanowemu. Wysokość buta do siatkówki powinna uwzględniać zajmowaną pozycję przez zawodnika. Siatkarze, którzy grają na pozycjach, gdzie konieczne jest płynne i szybkie przemieszczanie się powinni wybierać niższe buty, tuż za kostkę. Natomiast gracze z pozycji, gdzie dużo jest wyskoków i stawy narażone są na wykręcenie o przeciążenie powinni wybierać buty wyższe.

Także przepuszczalność powietrza w butach do siatkówki jest niezwykle istotna. W celu zapewnienia maksimum komfortu ważne, by miały specjalną warstwę zapewniającą „oddychanie” butom. Jest to niezwykle istotne podczas długich treningów, jak też zawodów.

Warto dokonywać zakupów w sprawdzonych sklepach internetowych, które doradzają w kwestii wyboru butów. Osobiście zakupiłem ostatnio buty w sklepie Sport-Partner i jestem zadowolony z obsługi, ceny oraz jakości i mogę go polecić.

Niezwykle istotna jest także waga buta do siatkówki. Powinny być jak najlżejsze, jak najmniej wyczuwalne podczas długiego czasu gry. Jednocześnie muszą być dostatecznie grube, by dobrze chronić zarówno podeszwę, jak i wszystkie pozostałe części stopy. Idealny but dla kobiet waży od 260 do 280 gram. Natomiast dla mężczyzn – od 310 do nawet 420 gram.

Na rynku są dostępne różne modele butów do siatkówki, w zależności od ich przeznaczenia (trening, zawody) oraz intensywności (od średniej do małej aktywności). W zależności od częstotliwości użytkowania, dobre buty do siatkówki powinny wytrzymać cały sezon. W celu zapewnienia ich maksymalnej trwałości powinno się unikać chodzenia w tym obuwiu poza halą siatkarską. Kontakt z twardym podłożem jak np. asfalt znacznie szybciej ściera delikatną powierzchnię podeszwy.

Wybierając buty do siatkówki warto zwrócić również uwagę na cenę i markę produktu. Opinie innych użytkowników mogą być bardzo pomocne. Warto zainwestować więcej pieniędzy, by przez długi czas cieszyć się dobrym stanem obuwia i uniknąć kontuzji. Najlepsi producenci dbają o zachowanie wszelkich zasad ergonomii tak ważnych dla butów do siatkówki.

Dodaj komentarz