Chusty rowerowe, czapki i kominy – jesienny niezbędnik rowerzysty

rower

Sezon rowerowy dla wielu rowerzystów trwa aż do pierwszego śniegu. Spadek temperatury, wiatr, chłód, a nawet pierwsze przymrozki nie są przeszkodą w treningach, bardzo ważna jest jednak ochrona przed zimnem.

W jesienne wieczory szybko spada temperatura, po zachodzie słońca nawet o kilka stopni, dlatego poza ciepłym strojem należy zadbać także o głowę. Chusta rowerowa, czapki czy kominy będą niezastąpione.

Chusta rowerowa na chłód i nie tylko

Chusta to najbardziej uniwersalna część rowerowej odzieży. Może posłużyć zarówno jako nakrycie głowy chroniące przed chłodem, wiatrem, palącym w upale słońcem, jak i element chroniący szyję i twarz. Wszystko zależy od tego, jak zostanie założona. Szukając dobrej chusty na rower, należy kierować się kilkoma istotnymi kwestiami. Po pierwsze materiałem, z którego została wykonana. Jak każda część rowerowego stroju, tak i chusta powinna być przede wszystkim lekka, przewiewna i szybkoschnąca, dlatego bawełna zupełnie odpada. Najlepsze będą chusty z poliestrowych mikrowłókien, które szybko odprowadzają pot na zewnątrz, zapewniając cyrkulację powietrza. Założona na szyje, jako komin, czy lekki szalik, będzie idealnie chronić przed chłodem i jednocześnie zapewniać odprowadzenie wilgoci, tak by mokry materiał nie przyczyniał się do wyziębienia organizmu. Jest to szczególnie istotne także, kiedy chusta rowerowa zakładana jest pod kask, ponieważ przez głowę ucieka dużo ciepła.

W czasie terenowych jazd chusty mogą posłużyć także jako ochrona przed kurzem i zanieczyszczeniami. Nie są polecane zamiast maseczek antysmogowych, które w najwyższym sezonie jesiennym i zimowym są absolutnie niezbędne, jednak do jeżdżenia po lesie, szutrze, czy piasku sprawdzają się idealnie zarówno jesienią, jak i latem. Ponadto lekki materiał dobrze sprawdza się jako zabezpieczenie przed chłodem.

Czapki i kominy – ochrona przed mrozem

Elementem stroju, którego nie może zabraknąć podczas jesiennych i zimowych wycieczek rowerowych, jest ocieplana czapka. Jej największą zaletą jest to, że pomimo swych właściwości doskonale mieści się pod kaskiem. Również powinna być wykonana z materiału oddychającego i odprowadzającego pot na zewnątrz, zupełnie tak jak chusta rowerowa. Czapki nie powinny także mieć zbyt grubych szwów, aby nie uwierały i nie powodowały dyskomfortu. Czapki są traktowane niejako element odzieży termicznej, ponieważ są tak samo ważne jak inne części chroniące przed chłodem. Kominy z kolei to alternatywa dla bardziej leniwych, którzy nie do końca potrafią poradzić sobie z wiązaniem chust. Kominy mogą posłużyć także jako ochraniacze do twarzy. Zakłada się je na szyje, pod kurtkę lub koszulkę. Mają tę przewagę nad chustą, że dokładniej przylegają do ciała i są z reguły grubsze. Jednak tutaj również należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj materiału. Znaleźć można ponadto kominy ze ściągaczami, które dodatkowo pomagają w ochronie przed chłodem i zimnem, zapewniając dokładniejsze przyleganie.

Dodaj komentarz