Czego spodziewać się u dentysty?

u dentysty

Wizyta w przychodni stomatologicznej dla większości z nas kojarzy się ze stresem czy nawet strachem. Jednakże postęp w dzisiejszej stomatologii jest naprawdę imponujący. W dzisiejszych czasach leczenie czy poprawa wyglądu zębów nie musi oznaczać długich i bolesnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Metody leczenia zębów uważane jeszcze całkiem niedawno za nowatorskie, dziś są powszechnie dostępne. Niegdyś długie i bolesne borowanie dzięki coraz lepszej aparaturze i nowoczesnym preparatom do plombowania może odbyć się praktycznie bezboleśnie. Poprawienie wyglądu zębów – na przykład koloru czy kształtu – przestało być wyzwaniem dla naszych stomatologów.

Najważniejszym, ale i najtrudniejszym krokiem do utrzymania zębów w dobrej kondycji jest wybranie dobrego gabinetu dentystycznego. Nawet jeśli niektóre przychodnie nie przypadną nam do gustu, nie powinniśmy się zniechęcać w szukaniu. Najważniejszym czynnikiem w przychodni stomatologicznej jest atmosfera. Powinna być ona swobodna, aby jak najbardziej ograniczyć nasz stres. Powinniśmy również polubić naszego dentystę, lub przynajmniej ufać jego kompetencjom . Wtedy wizyta będzie o wiele przyjemniejsza. Jeśli wybierzemy już odpowiadający nam gabinet, najprawdopodobniej będziemy chodzić do niego przez następne kilka lat, więc warto poświęcić na wybór odpowiednio sporo czasu.

Do stomatologa powinniśmy chodzić przynajmniej co pół roku, nawet jeśli wydaje nam się, że z naszymi zębami jest wszystko w porządku. W wielu przypadkach to dopiero lekarz jest w stanie ocenić faktyczny stan naszego uzębienia lub stwierdzić pierwsze oznaki jakiejś choroby. Oczywiście, należy pamiętać o odpowiedniej codzienniej higienie jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, oraz korzystać z nici dentystycznej. Warto rozważyć również korzystanie z płynu do płukania jamy ustnej.

Jeśli nadal masz jakiekolwiek obawy, warto porozmawiać o tym ze swoim dentystą. On również chce aby wszystko odbyło się bez stresu i jak najmniej boleśnie. Chętnie wytłumaczy  ci na przykład na czym będzie polegać zabieg i czego możesz się spodziewać. Bardzo możliwe, że w takim przypadku stomatolog rozwieje nasze wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz