Czy catering dietetyczny dla sportowców to dobre rozwiązanie?

jedzenie

Czy catering dietetyczny to dobre rozwiązanie dla sportowca, także zawodowego? Czy to rozwiązanie ma same zalety? Co warto na ten temat wiedzieć?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że profesjonalni sportowcy na co dzień liczą ilość spożywanych kalorii. Dotyczy to także osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. W ten sposób można bowiem ocenić ile ciało otrzymuje pożywienia niezbędnego do regeneracji. Przed zawodami sportowcy z kolei często zbijają wagę. Za sprawą cateringu dietetycznego mogą bardzo łatwo kontrolować ilość spożywanych każdego dnia kalorii. Jeśli zachodzi potrzeba obniżenia kaloryczności, nawet czasowo, można skontaktować się z cateringiem i wyrazić taką chęć. Dzięki temu sportowcy nie muszą już samodzielnie liczyć kalorii – to wszystko jest ładnie rozpisane.

Inną istotną kwestią są oczywiście makroskładniki. Sportowcy, którzy chcą przybrać na masie czy trenują siłowo mają w tym względzie inne zapotrzebowanie niż osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe. Makroskładniki to nic innego jak proporcje węglowodanów, tłuszczy i białek. Od nich zależy w dużej mierze odpowiednie samopoczucie i to, jak szybko organizm się regeneruje po wysiłku fizycznym. Dobry catering dietetyczny ma dokładnie rozpisane wartości makroskładników w codziennych posiłkach. Sportowcy nie muszą w tym przypadku samodzielnie tego liczyć, co bywa żmudne i zabiera całkiem sporo cennego czasu.

Dodatkowo sportowcy muszą jeść regularnie, gdyż ich harmonogram jest ściśle wyznaczony przez treningi. Nie mogą jeść tuż przed treningiem, gdyż wówczas osiągnięcie zamierzonych rezultatów jest trudne. Regularność jest w ich przypadku kluczem do sukcesu. Szczególnie ważne są posiłki przed i po treningu. Catering dietetyczny dla sportowców oznacza dostarczanie każdego dnia pod drzwi aż 5 lub 6 posiłków o określonej kaloryczności. Można je o danej porze po prostu wyjąć z lodówki czy odgrzać.

Inną kwestią jest to, że sportowcy na co dzień mają niewiele czasu wolnego. Niekiedy jeszcze pracują zawodowo, a czasem sport jest ich jedynym źródłem utrzymania. Osoby, które korzystają z dobrego cateringu dietetycznego nie muszą marnować czasu na zakupy i gotowanie. Zamiast tego mogą odpocząć, zrelaksować się z bliskimi osobami. To chyba najczęstszy powód, dla którego wielu sportowców decyduje się na catering dietetyczny.

Generalnie więc tzw. dieta pudełkowa jest w przypadku sportowców, zwłaszcza zawodowych, ale nie tylko, świetnym rozwiązaniem. Pozwala zaoszczędzić cenny czas, który można przeznaczyć na sen czy relaks. Dodatkowo sprawia, że nie trzeba już samodzielnie liczyć kaloryczności potraw czy wyliczać makroskładników. To tymczasem w diecie każdego sportowca niezwykle ważne. Catering dietetyczny oznacza, że każdego dnia pod drzwi dostarczane są pełnowartościowe, zdrowe i na ogół bardzo smaczne posiłki. Jest ich kilka (na ogół pięć) i z łatwością można sobie rozplanować ich spożycie w ciągu dnia. Sportowcy doceniają to rozwiązanie, gdyż jest wygodne i znacznie ułatwia im codzienne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz