Czy kalkulatory BMi pomagają w odchudzaniu?

odchudzanie

Prawidłowa masa ciała jest kluczem do utrzymania zdrowia i poniekąd ochroną przed występowaniem wielu chorób dietozależnych jak i tych współistniejących przy nadwadze, otyłości, niedowadze czy niedożywieniu. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy nasza masa ciała mieści się w normie i przede wszystkim – jakie są normy świadczące o prawidłowej masie ciała? W poznaniu odpowiedzi na te pytania przydatny jest wskaźnik BMI, którym posługują się dietetycy, lekarze i szeroko pojęta służba zdrowia. Jednak samemu także można poznać zasady obliczenia własnego BMI, nie jest to trudne.

Co to jest BMI i jak je obliczyć?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia)  BMI – z angielskiego Body Mass Index – to wskaźnik pomocny w ocenie czy masa ciała danej osoby jest adekwatna do jej wzrostu i mieści się w zalecanych normach, czy nie. Aby obliczyć swoje BMI, należy znać swój wzrost wyrażony w metrach (czyli na przykład dla osoby mającej 172 cm wzrostu będzie to liczba 1,72 m) oraz masę ciała wyrażoną w kilogramach (kg). Często przy wyliczeniach brana pod uwagę jest także płeć oraz wiek – z uwagi na różny zakres norm dla poszczególnych grup populacyjnych.

Wzór BMI jest bardzo prosty i wystarczy podzielić masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu.

Wzór prezentuje się następująco:

BMI = kg/m2

Kalkulatory BMI dostępne w Internecie

W Internecie znaleźć można ogrom stron oferujących proste kalkulatory umożliwiające w szybki i prosty sposób wyliczenie wskaźnika masy ciała. Kalkulator BMI po wpisaniu wymaganych parametrów i kliknięciu przycisku „oblicz BMI„, obliczy nasze BMI, często jednocześnie wskazując w jakim zakresie normy się mieścimy. Wyliczenie BMI online jest bardzo pomocne w kontroli postępów dietoterapii i nie zmusza nas do oczekiwania na wizytę u dietetyka czy lekarza. Dzięki takim rozwiązaniom możemy sami kontrolować swoje zdrowie i w razie nieprawidłowych wyników wprowadzać zmiany do diety, czy zwiększać aktywność fizyczną.

Dzieci i ich BMI

BMI dzieci interpretowane jest w inny sposób niż BMI dorosłych. Właśnie w przypadku obliczenia BMI u dzieci warto skorzystać z gotowych internetowych kalkulatorów. Kalkulator BMI dzieci uwzględnia inne ważne w ocenie parametry – takie jak płeć, datę urodzenia, długość ciała i jego masę i przeznaczony jest dla dzieci od około 13 do 60 miesiąca życia.

A co z BMI nastolatków?

BMI nastolatków wylicza się w ten sam sposób, co BMI dorosłych, jednak wyniki interpretuje się w inny sposób – z wykorzystaniem siatek centylowych. Związane jest to z etapem dorastania młodzieży i gwałtownymi zmianami w ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Obliczanie BMI nie jest trudne. Jest bardzo pomocne i zasady jego obliczania powinien znać każdy. W razie problemów z obliczeniem czy zrozumieniem wyniku z pewnością pomocny będzie licznik BMI dostępny w Internecie.

Dodaj komentarz