Czy rowery elektryczne to przyszłość zatłoczonych miast?

rower
Szybkie życie w zatłoczonych i zakorkowanych miastach może być nie lada wyzwaniem na co dzień. Codzienny dojazd do pracy własnym autem może trwać dość długo, ponieważ w dużych skupiskach miejskich tworzą się korki, które wydłużają codzienną podróż samochodem. Podobnie wygląda sytuacja korzystających z komunikacji miejskiej. Autobusy często stoją w korkach, a tramwajem nie dojedziemy wszędzie. Współczesny rynek usług opracował zatem inną propozycję dla ludzi pragnących poczuć niezależność i w szybki sposób dotrzeć do pracy.

Rower elektryczny jako idealnie rozwiązanie

Przeciwnicy naśmiewają się z tego wynalazku, ponieważ kwestionują zasadność montowania silnika w rowerze. Dla prawdziwych fanów rowerów tylko samodzielna jazda na rowerze daje satysfakcję. Znajdą się również tacy, którzy będą widzieli w takim rozwiązaniu przyszłość komunikacyjną w dużych miastach. Elektryczne rowery nie są kłopotliwe, ponieważ nie wydzielają spalin i nie powodują hałasu. Pozwalają natomiast na pokonanie nawet dość znacznych odległości bez poniesienia dużego wysiłku fizycznego. Jazda na rowerze wymaga jednak pedałowania, aczkolwiek dzięki pomocy silnika włożymy 2 razy mniej wysiłku w pokonanie dystansu.

Co charakteryzuje rower elektryczny?

W Polsce zaobserwować można kilka dość sporych barier, które uniemożliwiają dużą popularność tego środka transportu. Pisząc o współczesnych rowerach elektrycznych mamy na myśli gotowe produkty, które można zakupić od renomowanych sprzedawców. Aby podróżować za pomocą roweru elektrycznego, należy pedałować. W zależności od modelu istnieje możliwość ustawienia kilku trybów pracy silnika. Wybrać możemy bardziej lub mniej męczącą jazdę. Maksymalna moc rowerów to zazwyczaj 50% energii potrzebnej do jazdy. Pozwala to na przejechanie dwukrotnie większego dystansu z takim samym obciążeniem fizycznym. Umożliwia on pokonanie nawet dość sporych odległości do pracy czy innych miejsc w dość szybkim czasie i bez stania w korkach.

Budowa roweru elektrycznego

Pojazd ten jest bardzo podobny do zwykłego roweru, a wizualnie odróżnia go tylko kilka elementów. Należą do nich bateria, kontroler oraz napęd. Istnieją rowery elektryczne z napędem na przednie lub tylne koła. Akumulator montowany jest zazwyczaj na bagażniku lub na ramie roweru. Dodatkowe wyposażenie może ważyć nawet około 10 kilogramów. Ciężko jest jednoznacznie określić zasięg roweru, ponieważ zależy on od kilku czynników. Zalicza się do nich pojemność baterii, wagę rowerzysty, styl jazdy, a także ukształtowanie terenu. Częstotliwość ładowania roweru może być bardzo różna, a do pełnego naładowania wystarczą zazwyczaj około 2-3 godziny. Rower możemy naładować w garażu, w domu lub w specjalnej rowerowni. Wszystko zależne jest oczywiście od naszych możliwości i preferencji.
Jak widać rozwiązanie to niesie za sobą wiele plusów, które z pewnością sprawdzą się podczas codziennych podróży.

Dodaj komentarz