Czy to menopauza? Poznaj typowe objawy menopauzy

kobieta

Menopauza to fachowa nazwa ostatniej miesiączki w życiu kobiety. U większości kobiet objawy typowe dla menopauzy pojawiają się między 45. a 50. rokiem życiem. Jak łagodzić nieprzyjemne symptomy?

Menopauza – problem każdej kobiety

Prędzej czy później, ale menopauza dotyka każdej kobiety. Ponieważ w okresie poprzedzającym wystąpienie menopauzy w organizmie dochodzi do szeregu zmian hormonalnych (produkcja estrogenów i progesteronu jest coraz niższa), panie mogą uskarżać się zarówno na nieprzyjemne dolegliwości fizyczne, jak i gorszy nastrój.

Szacuje się, że nieprzyjemne, często utrudniające normalne funkcjonowanie objawy menopauzy, odczuwa nawet 80% kobiet. Z tego względu warto wiedzieć, o jakich symptomach mowa i jak można sobie z nimi skutecznie poradzić.

Poznaj objawy menopauzy

Symptomów, które mogą pojawić się przy menopauzie, jest wiele. Do najczęściej występujących należą: uderzenia gorąca lub zimne dreszcze, nadmierne pocenie się (główne w nocy) i drażliwość. Wiele kobiet zgłasza się do ginekologa także z innymi objawami, np.: kłopotami ze snem, problemami z koncentracją czy bólami mięśni. Część kobiet uskarża się na atrofię pochwy. Niektóre panie odczuwają spadek libido, inne skarżą się na nietrzymanie moczu.

Objawów menopauzy jest wiele – nie wszystkie muszą wystąpić u każdej kobiety. Faktem jest jednak, że wystąpienie nawet dwóch lub trzech symptomów jest bardzo uciążliwe – może skutecznie obniżyć jakość życia.

Jak radzić sobie z objawami menopauzy?

Menopauza to naturalny proces – jego leczenie jest zatem niemożliwe. Ponieważ jednak objawy menopauzy są dla większości kobiet bardzo uciążliwe, współcześnie istnieją skutecznie metody ich łagodzenia. Przykładowo uczucia suchości pochwy można się pozbyć, sięgając po globulki dopochwowe, np. HydroVag (hydrovag.pl).

Rozwiązaniem może być też terapia hormonalna. W tym przypadku jednak konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Kobiety zainteresowane takim rozwiązaniem muszą jednak pamiętać, że terapia powinna zostać rozpoczęta jak najszybciej – im szybciej, tym lepszych efektów można oczekiwać. Rozpoczynanie terapii hormonalnej po stwierdzeniu menopauzy nie zawsze jest możliwe.

Lekarze coraz większą uwagę zwracają także na styl życia kobiet w wieku menopauzalnym. Poprawę samopoczucia może przynieść stosowanie lekkiej, pożywnej diety, a także odstawienie wszelkich używek, np. alkoholu i papierosów.

Dodaj komentarz