Czym jest przedtreningówka?

trening

Odżywki przedtreningowe czyli popularne przedtreningówki służą do wzmocnienia i zmobilizowania organizmu przed planowanym treningiem. Stosowanie tych substancji ma na celu zwiększyć chęć do ćwiczeń i potencjał drzemiący w osobie trenującej. Ze względu na swój skład, odzywki przedtreningowe polecane są tylko osobom doświadczonym, którzy będą potrafili wykorzystać pełen potencjał tego suplementu.

Z czego składają się przedtreningówki?

Nie ma jednego optymalnego składu przedtreningówek. Niektóre firmy skupiają się na pobudzeniu organizmu, inne natomiast chcą zapewnić ćwiczącym odpowiednie warunki do treningu.

W większości produktów znajdziemy substancje stymulujące jak kofeina lub guarana. Działają one pobudzająco na organizm i motywują do dania z siebie więcej niż zazwyczaj. Bardzo często korzysta się również z takich substancji jak arginina lub cytrulina, które są odpowiedzialne za zwiększenie syntezy tlenku azotu, a co za tym idzie powiększenie naczyń krwionośnych i poprawienie tempa dostaw tlenu i składników odżywczych do naszych mięśni. Nie można zapominać również o podstawowym suplemencie kulturystów czyli, kreatynie. Jest to również jeden z głównych składników przedtreningówek. Warto wspomnieć również o obecności preparatów nootropowych jak np. tyrozyna czy cholina, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego i transport sygnałów między neuronami. Wszystkie te substancje działające razem przygotowują organizm do ciężkiego treningu.

Całość uzupełniają witaminy i minerały, które wspierają organizm w trakcie wzmożonego wysiłku.

Działanie przedtreningówek

Preparaty przedtreningowe mają za zadanie poprawić naszą wydajność na treningu. W tym celu możemy skorzystać z kilku różnych rodzajów tych odżywek. Boostery mają za zadanie poprawić tempo uwalniania tlenku azotu. Przedtreningówki z beta-alaniną i kreatyną służą do zmniejszenia zmęczenia powstałego w trakcie treningu. Dzięki temu nasze mięśnie stają się silniejsze i bardziej wytrzymałe, co przekłada się na możliwość przeprowadzenia dłuższego treningu i uzyskania lepszych postępów.

Przedtreningówki działają kompleksowo poprawiając także stan naszej psychiki i wspierając regenerację organizmu po zakończonym treningu.

Korzystając z tego typu produktów należy przestrzegać zaleceń producenta. Suplementy przedtreningowe działają bardzo intensywnie i przekroczenie zalecanego dawkowania może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych i nadmiernego pobudzeniu organizmu. Istnieje ryzyko wystąpienia podwyższonego ciśnienia, problemów ze snem, a nawet chronicznego przemęczenia, które może być efektem zbyt intensywnego treningu spowodowanego pobudzeniem naszego układu nerwowego. Stosując przedtreningówki (np redweiler) nie czujemy tak dużego zmęczenia w trakcie treningu, a także zdarza nam się bagatelizować lekki ból stawów i mięśni, efektem czego może być wspominane już zmęczenie po zakończeniu działania suplementu. Produkty te należy stosować z rozwagą i zaczynać od dawkowania mniejszego niż polecane, by organizm zdążył się zaadaptować.

Dodaj komentarz