Fakty i mity na temat zdrowia zębów dzieci

dentysta

Masz wątpliwości, jak często chodzić z dzieckiem do stomatologa? Próchnica u dziecka rozwija się bardzo szybko, zwłaszcza na zębach mlecznych. Przed upływem roku może zniszczyć cały ząb. Dlatego należy z dzieckiem chodzić do dentysty nawet co 3 miesiące.

Fakty i mity na temat zdrowia zębów dzieci

MIT: O mleczaki nie trzeba dbać, bo i tak wypadną

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że nie trzeba przykładać dużej wagi do zębów mlecznych, bo i tak wypadną. To nieprawda! Jeśli trzeba będzie wcześniej usunąć mleczaki, wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jak profilaktyka przemieszczania się zęba w puste miejsce, a potem noszenia aparatu ortodontycznego. Ponadto lapisowane jedynki są nieestetyczne i mogą odbierać dzieciom pewność siebie. Ostatnie zęby mleczne wymienią się dopiero około 12 roku życia. Brak uzębienia może być dla dziecka powodem do wstydu. dlatego stomatolog dziecięcy powinien regularnie kontrolować stan mleczaków.

FAKT: Szóstki to zęby stałe

Wielu rodziców nie ma świadomości, że szóstki, które pojawiają się u dziecka około siódmego roku życia, to zęby stałe. Jeśli nie zadbamy o ich prawidłową higienę, pojawi się próchnica i może dojść nawet do leczenia kanałowego. Należy pomagać dziecku w docieraniu do szóstek.

MIT: Mleczaki nie mają korzeni, dlatego łatwo wypadają

Mleczaki mają korzenie, podobnie jak zęby stałe, ale gdy wyżyna się pod nimi ząb, miażdży korzeń. Jeśli zęba mlecznego nie trzeba usuwać z powodu próchnicy, wygląda tak, jakby nie miał korzenia.

FAKT: Stały aparat ortodontyczny można założyć u dziecka dopiero, gdy pojawią się wszystkie stałe zęby

Choć stały aparat ortodontyczny można założyć, gdy pojawią się wszystkie stałe zęby (nie licząc zębów mądrości, które wyrastają między 17, a 21 rokiem życia), już wcześniej można dbać, by zęby rosły równo. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego umiejscowienia zębów jest przesuwanie się ich w wyniku usunięcia mleczaków, nim na ich miejsce pojawią się stałe zęby. Ortodonta może zalecić założenie porcelanowej obręczy, która pozwala uniknąć zsuwania się zębów. Aparat ortodontyczny pozwala też korygować wady zgryzu. Proste zęby są łatwiejsze w higienie, w przypadku krzywych zębów trudniej usunąć z nich płytkę bakteryjną, co zwiększa ryzyko próchnicy.

Dodaj komentarz