Growbox – charakterystyka i niezbędne elementy wyposażenia

zioła

Growbox to szafa, pojemnik, albo namiot służący do uprawy roślin. Jest to bardzo przydatne urządzenie, które pomaga odtworzyć warunki naturalne dla roślin. Dzięki temu rozwijają się one szybko i prawidłowo.

Wielkość i wyposażenie growboxa

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów growboxów, ich wielkość uzależniona jest od liczby hodowanych roślin. Jeden krzew powinien zajmować przestrzeń około 30x30cm. Ponadto, wysokość pojemnika zależy od dostępnego metrażu, w którym będzie znajdować się szafka. W sklepach można znaleźć growboxy o wysokości od 60cm do nawet 200 cm. Każdy namiot przeznaczony do hodowli roślin powinien mieć właściwe oświetlenie oraz wentylację. Najlepiej zaopatrzyć się w growboxa w specjalistycznym sklepie ogrodniczym jak np.: https://www.progrower.eu/pl/153-growbox-zestaw-do-uprawy. Alternatywnie można przygotować pojemnik samodzielnie przykładowo z płyt meblowych albo starej szafy. Nie może on być jednak zrobiony ze styropianu albo innych nietrwałych materiałów. Growbox musi być mocny, solidny i odporny na działanie czynników zewnętrznych np. wody albo promieni słonecznych.

Oświetlenie i wentylacja

Rodzaj lampy w growboxie jest uzależniony od jego rozmiarów. W przypadku niewielkich pojemników np. 30×30, 60x60cm, wystarczą tradycyjne energooszczędne żarówki. Liczbę świetlówek można obliczyć przy pomocy specjalnego kalkulatora lumenów. Do większych pojemników – 100×60 najlepiej użyć lamp LED albo sodowych o mocy około 70-80W. Niezbędnym elementem każdego growboxa jest również wentylacja, która pozwala na cyrkulację zimnego i ciepłego powietrza. Bez niej rośliny po prostu się uduszą.

Ściany pojemnika

Ściany wewnętrzne growboxa muszą odbijać światło. Można do tego wykorzystać folię refleksyjną. Poza tym ściany powinny być gładkie, w przeciwnym razie mogą tworzyć się hotspoty, które zaszkodzą roślinom. Ponad o, growbox musi być szczelny, by nie przedostawały się do niego niepożądane promienie słoneczne. Zachwianie równowagi cyklu dobowego odbije się negatywnie na roślinach. Poza tym nieszczelność grozi również niewłaściwą wentylacją i przeciekaniem pojemnika. Kupując wentylator do samodzielnie przygotowanego growboxa trzeba sprawdzić poziom hałasu, jaki generuje on podczas pracy. W przypadku zbyt głośnego działania najlepiej zastosować tłumiki akustyczne, które wyciszą niechciany dźwięk. Dodatkowymi elementami wyposażenia growboxa może być termometr, programator czasowy do ustawienia cyklu oświetlenia. Przy zakupie gotowego urządzenia w sklepie warto dokładnie sprawdzić jakie elementy zawiera zestaw. W niektórych przypadkach konieczne jest dokupienie miarek, doniczek, podłoża i nawozów.

Dodaj komentarz