Jak dbać o świeży tatuaż, by nie wpłynął on negatywnie na zdrowie?

tatuaż

Robienie sobie tatuaży jest coraz popularniejsze. Pomaga nie tylko wyrazić siebie oraz stać się oryginalnym, ale także zawalczyć z własnymi kompleksami. Nie można zaprzeczyć, że świeżo wykonany wzór wymaga szczególnej pielęgnacji, której nie powinno się zaniedbywać. Może to bowiem nie tylko wpłynąć na wygląd tatuażu, ale także na stan zdrowia. Co należy konkretnie robić?

Pierwsze godziny po zabiegu

Wszystko zaczyna się jeszcze przed opuszczeniem salonu tatuażu. Tatuażysta musi bowiem zabezpieczyć swoje dzieło. Niektórzy robią to za pomocą, folii, inni decydują się natomiast na gazę lub bandaż. Wszystkie te rozwiązania są dobre, ponieważ mają jeden cel – przyśpieszenie gojenia się rany oraz maksymalne zmniejszenie powstawania strupków. W odpowiednim studiu tatuażu w Warszawie na pewno zostanie się drobiazgowo poinformowanym o szczegółach odpowiedniej pielęgnacji. Mowa tutaj między innymi o tym, kiedy ściągnąć materiał ochronny, jak często i czym przemywać skórę, a także jakie maści należy zastosować. Te wytyczne mogą się nieco różnić u rozmaitych osób, ponieważ zależą od wielu różnych, indywidualnych czynników, na przykład wykorzystanych przez tatuatora materiałów. Każdy jednak powinien unikać silnie perfumowanych lub wysuszających kosmetyków oraz aplikować odpowiednie kremy. Warto także wystawiać wzór na świeże powietrze, ale w taki sposób, by nie narazić go na kontakt z zanieczyszczeniami, na przykład brudem lub pyłem. Nie wolno dotykać go zabrudzonymi dłońmi, a przez 3 dni trzeba zrezygnować z picia alkoholu. Warto także powstrzymać się od wizyt na basenie, w saunie oraz w solarium.

Kiedy skóra już się zagoi

Cały proces trwa około dwóch miesięcy, oczywiście ten okres czasu może być dłuższy, jeżeli na przykład wzór jest bardzo duży. W salonie tatuażu w Warszawie z pewnością zostanie się poinformowanym o tym, kiedy można wrócić do normalnej pielęgnacji. Niektórzy tatuatorzy wyznaczają też termin kontroli. Na pewno już zawsze trzeba używać preparatów z filtrem UV przed wyjściem na słońce, aby uniknąć wyblaknięcia kolorów, a także regularnie natłuszczać posiadany wzór. Jeżeli nie będzie się tego robić, to wygląd tatuażu będzie ulegał systematycznemu pogorszeniu.

Co się stanie w przypadku nieprzestrzegania zaleceń?

Konsekwencje nie będą obejmowały jedynie kwestii związanych z wyglądem dzieła, mogą także poważnie wpłynąć na zdrowie. Nieodpowiednia higiena świeżo po wykonanym zabiegu może doprowadzić do infekcji bakteryjnej lub wirusowej, która potrafi być dosyć trudna do wyleczenia, a także pozostawić po sobie trwałe ślady na skórze. Świeży tatuaż najlepiej traktować tak samo, jak ranę. Jeżeli zapomni się o regularnym nawilżaniu, to doprowadzi to do powstania sporej wielkości strupka, jaki może odpaść wraz z częścią wzoru, przy okazji wydłużając czas gojenia się całości. Warto przyłożyć się do pielęgnacji, ponieważ tatuaż zostanie już na całe życie, więc należy o niego zadbać w tym szczególnym czasie. Pozwoli to również uniknąć konsekwencji zdrowotnych. By się niczym nie zarazić w trakcie wykonywania zabiegu, trzeba wybrać zaufanego, sprawdzonego tatuatora.

Dodaj komentarz