Jak jeść bez glutenu?

gofry

Coraz więcej osób świadomie zmienia swój sposób odżywiania i szuka nowych pełnowartościowych produktów, które na stałe mogłyby zagościć w ich kuchni. Niekiedy takie zmiany są związane z nietolerancją pokarmową, ale znacznie częściej jest to chęć poznania nowych smaków i jeszcze większego urozmaicenia dotychczasowej diety.

Posiłki, które wymagają od nas rezygnacji z dobrze nam znanych składników mogą wydawać się skomplikowane do przygotowania, czasochłonne i drogie. Ale to tylko pozory. Obecnie bowiem znajdziemy w sklepach mnóstwo zamienników oraz produktów na przykład bez glutenu, które świetnie sprawdzą się w codziennym menu, ale też nie nadwyrężą naszego portfela.

Jak wygląda dieta bezglutenowa?

Gdy myślimy o diecie bez glutenu z pewnością na początku przychodzą nam do głowy jedynie obawy i wątpliwości. Pojawiają się pytania, jak zrezygnować z ulubionych dań i gdzie szukać zamienników, które dostarczą nam cennych witamin i minerałów. Ale w praktyce obawy te możemy bardzo szybko rozwiać, sprawdzając choćby ofertę okolicznych sklepów. Wtedy okaże się, że jedzenie bez glutenu jest już dostępne niemal na wyciągnięcie ręki, a przygotowane posiłki będą równie smaczne, jak te tradycyjne.

Warto wiedzieć, że ten sposób odżywiania zakłada przede wszystkim zastąpienie pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa innymi zbożami, np. ryżem, kukurydzą, gryką czy amarantusem. Nie jest to więc problematyczne, bo każde z tych zbóż jest już powszechnie wykorzystywane w produkcji żywności i łatwo dostępne na sklepowych półkach.

Produkty bezglutenowe

Gluten znajdziemy w wielu artykułach spożywczych, jak choćby w pieczywie, kaszach, jasnych makaronach, ciastach, ciasteczkach i daniach gotowych. Ale to wcale nie znaczy, że znalezienie żywności bez glutenu jest niemożliwe lub, że wymaga od nas wielkich wysiłków. W odpowiedzi na zwiększającą się świadomość i potrzeby konsumentów w sklepach i marketach możemy już kupić bardzo dużo produktów, które mają obniżoną zawartość glutenu lub nie zawierają go wcale. Przykładowo Kaufland wprowadził całą linię tego typu asortymentu (więcej informacji na stronie www.kaufland.pl/asortyment/K-free.html). A są w niej między innymi:

  • pieczywo,
  • słodkie i wytrawne przekąski,
  • mieszanki do wypieków ciast,
  • musli.

Wszystkie te produkty z powodzeniem możemy wykorzystać w rozmaitych posiłkach, zarówno tych przeznaczonych dla dorosłych, jak i dla najmłodszych członków rodziny. Przygotujemy z nich prawdziwe pyszności, które nie tylko zachwycą smakiem, ale też dostarczą nam wielu cennych składników odżywczych, których nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie każdego z nas.

Dodaj komentarz