Jak nie uzależnić się od hazardu?

kobieta

Uzależnienie od hazardu to nałóg, który jest coraz większym zagrożeniem także w Polsce. Jego podstawą nie jest rodzaj uprawianej gry, ale sam sposób grania, który staje się podstawą funkcjonowania i główną motywacją do życia. Osoba, która uprawia hazard w internecie oraz w świecie realnym wszystkie swoje działania podporządkowuje chęci grania. W skrajnych przypadkach uzależnienie to prowadzi do utraty pracy, rodziny i dóbr materialnych. Dlatego tak ważne jest to, aby uprawiając gry hazardowe nawet sporadycznie podejść do nich odpowiedzialnie.

Objawy uzależnienia od hazardu

Głównym objawem tego rodzaju uzależnienia jest przede wszystkim upośledzenie kontroli nad powstrzymywaniem się od grania i poświęcaniu jej większości swojego czasu, nawet tego, który powinien być przeznaczony na inny rodzaj aktywności. U osoby uzależnionej pojawia się potrzeba grania coraz większymi stawkami pieniędzy, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do bankructwa i utraty środków do życia. Hazard staje się swego rodzaju sposobem na ucieczkę od rzeczywistości i negatywnych emocji. W chwili spadku nastroju osoba uzależniona odczuwa ogromną potrzebę zagrania, aby poprawić sobie samopoczucie.

Jak bezpiecznie grać w gry hazardowe?

Podstawą bezpiecznej gry jest przede wszystkim ustalenie konkretnej ilości czasu oraz pieniędzy, która możemy przeznaczyć na grę. Ważne jest także to, aby wybierać witryny, które oferuję legalne zakłady (jak betclic kod promocyjny). Jeśli przegramy założoną pierwotnie kwotę nie wolno kontynuować gry w celu ich odzyskania. Nigdy nie można traktować gier hazardowych jako źródła dochodu lub sposoby na spłacenie długów. Pod żadnym pozorem nie powinno się pożyczać pieniędzy, które chce się przeznaczyć na grę. Powoduje to wkręcenie się w spiralę długów, z której ciężko później wyjść. Hazard nigdy nie może być ucieczką przed rzeczywistością i zastępować np. czasu spędzanego z rodziną i znajomymi, czy tego przeznaczonego na pracę. Dobre kasyna internetowe w swoich regulaminach poruszają kwestię odpowiedzialnej gry, a użytkownik decydujący się na grę musi dokładnie się z nim zapoznać i zaakceptować jego postanowienia. Właściwe podejście do hazardu w internecie sprawi, że gra stanie się przyjemnością bez obaw przekroczenia granicy, za którą łatwo popaść w uzależnienie. Każda osoba, które czuje, że zaczyna tracić panowanie nad swoją potrzebą gry w kasynie powinna skonsultować się w tym temacie ze specjalistą, który poradzi, jakie działania podjąć, aby nie kontynuować swojego uzależnienia. Jest to bardzo ważny krok w walce z nałogiem.

Dodaj komentarz