Jak odchudzać się na wiosnę?

odchudzanie

Większość z nas, przynajmniej raz w życiu w obliczu nadchodzącej wiosny zaczęła panikować. Zrobi się coraz cieplej, ubrań będzie ubywać, wypadałoby pozbyć się z częścią garderoby innej pamiątki po zimie – zbędnych kilogramów. Na pytanie – jak się odchudzać?, aż chciałoby się odpowiedzieć – jak najszybciej! Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci wejść na drogę do niższej wagi i zdrowszego życia.

Zacznij od detoksu

Warto regularnie pozbywać się z organizmu toksyn. Najlepszym okresem do rozpoczęcia oczyszczania jest przesilenie wiosenne. Taki rodzaj diety skierowany jest jednak wyłącznie do osób zdrowych, dlatego przed podjęciem czynności detoksykacyjnych należy skonsultować się z lekarzem a także przeprowadzić podstawowe analizy krwi jak również moczu. Istnieje kilka sposobów oczyszczania organizmu. Ich czas trwania waha się między 3 a 14 dniami. Najkorzystniejsza dla naszego organizmu dieta detoksykacyjna trwa zwykle od 10 do 14 dni. Polega na stopniowym wprowadzaniu do codziennego jadłospisu urozmaiconych produktów bogatych w witaminy, a ograniczaniu wysokotłuszczowych oraz zawierających dużą ilość cukrów złożonych. Detoks można podzielić na diety złożone z owoców i warzyw, a także zbożowe. Zwykło się nie doceniać tej drugiej. Niesłusznie! Jej wartości odżywcze często są większe niż warzyw lub owoców. W trakcie pozbywania się toksyn z organizmu przy pomocy diety zbożowej, powinno się zwiększyć spożycie gotowanych ziaren pszenicy wraz z kiełkami oraz pić herbatę ziołową. Przewagą diet opartych na owocach i warzywach jest ich różnorodność. Można spożywać je w formie przetworzonej lub surowej – przygotowując je na parze albo jako koktajl, unikając jednocześnie smażenia na oleju. Kluczem do detoksykacji jest jak największe ograniczenie białek, cukrów złożonych oraz tłuszczów. Niezależnie od tego na jaki jej rodzaj się zdecydujesz, należy pamiętać o  spożywaniu zdrowych, zróżnicowanych posiłków jak też aktywności fizycznej.

Uzupełnij witaminy

Owoce i warzywa to podstawa zbilansowanej diety. To jednak nie wszystko co powinno znaleźć się na naszym talerzu w oczekiwaniu na wiosnę. Jeśli sięgamy po mięso, zaleca się, żeby było chude, jak dla przykładu kurczak lub indyk. Tymczasem wegetarianie oraz weganie w swojej diecie powinni pamiętać o roślinach strączkowych, orzechach, nasionach czy zbożach. Zbliżający się okres wiosenny jest również idealnym momentem na uzupełnienie witaminy D, której niedobory są głównym problemem w okresie zmniejszonej ekspozycji światło słoneczne i promienie UV. Największe jej dawki można znaleźć w rybach (szczególnie w węgorzach oraz śledziach), lub po prostu przebywając częściej na zewnątrz w ciągu dnia.

Co z dietą, gdy brakuje czasu?

Zwykle powodem dla którego szybko porzucamy dietę, jest brak czasu lub chęci do regularnego przygotowywania zdrowych posiłków. Nie jest to powód do wstydu – przygotowywanie różnorodnych dań, które na dodatek będą wspomagać nasze odchudzanie, wymaga wiedzy i czasu poświęconego na odkrywanie co jest dla nas najlepsze. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować ze zdrowego odżywiania. Na ratunek przychodzi catering dietetyczny znany również jako dieta pudełkowa. Jedną z najbardziej kompleksowych ofert tego rodzaju, można znaleźć u Nutridieta. Po określeniu preferowanego rodzaju dań oraz dziennej dawki kalorycznej, bezpośrednio do domu, aż pięć razy w ciągu dnia, dostarczane są posiłki. Nutridieta przewidziała zarówno opcje dla wegan, wegetarian, pescowegeterian, osób nietolerujących laktozy lub glukozy, a także cukrzyków, czy prowadzących aktywny styl życia. Istnieje również możliwość doboru składników według własnych preferencji. Zamówienie cateringu dietetycznego nie tylko zwalnia nas z przykrego obowiązku codziennego układania planu posiłków, ale mamy też gwarancję, że dostarczone do nas danie będzie bogate w wartości odżywcze, zbilansowane i dostosowane do nas.

Nie zapominaj o ruchu

Dieta to nie wszystko. W programie wiosennego odchudzania, nie można pominąć ważnej roli aktywności fizycznej. Ogromną popularnością wśród Polaków cieszy się bieganie. Wzrost temperatur w okresie wczesnowiosennym zachęca do podjęcia aktywności na zewnątrz. Warto również odkurzyć rower i zacząć sezon wcześniej, dojeżdżając nim do pracy. Miałeś w planach powrót na siłownię? To najlepszy czas, na realizacje postanowień noworocznych! Jest to okres, w którym wiele siłowni decyduje się na wprowadzanie atrakcyjnych programów ćwiczeniowych, czy nowych zajęć grupowych. Jeśli już od dawna miałeś w planach wzmożenie swojej aktywności fizycznej, jest to najodpowiedniejszy moment.

Zgubienie kilku nadprogramowych kilogramów jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie bój się sięgać po pomoc i jeśli tylko masz taką możliwość, skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże ci dobrać dietę odpowiednią do twojego stylu życia czy preferencji. Łap wiosenne słońce w dobrym humorze oraz lepszej formie.

Dodaj komentarz