Jak prawidłowo dobrać narty? Krótki poradnik dla początkujących

narty

Jedną z pierwszych trudnych decyzji, jaką musi podjąć każdy początkujący narciarz, jest wybór odpowiedniego sprzętu do szusowania. Decyzja o zakupie idealnego dla nas egzemplarza nie jest łatwa, ze względu na ogromny wybór poszczególnych modeli oraz brak doświadczenia na stoku. Na co więc zwrócić uwagę przy doborze desek? Czy na start lepszym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu, a może jego wypożyczenie?

Prawidłowy dobór nart ma ogromny wpływ na komfort jazdy, a także na opanowanie prawidłowych technik wykonywania poszczególnych manewrów. Dlatego też niezwykle ważne jest, by zaopatrzyć się w deski przystosowane właśnie do nas. Jakie parametry są istotne?

Wzrost

Podstawowym aspektem, który jest brany pod uwagę przy doborze sprzętu narciarskiego, jest oczywiście wzrost. Za krótkie lub za długie narty mogą spowodować, że jazda stanie się męcząca oraz niezwykle trudna do opanowania. Specjaliści radzą, by narty sięgały mniej więcej do brody. Początkującym często zaleca się nieco krótsze modele, by ułatwić im opanowanie skrętów. Istotna jest także długość kijków, które również powinny być dopasowane pod danego narciarza.

Rzadko się o tym mówi, ale ważna jest także waga osoby jeżdżącej na nartach. Od niej bowiem zależy m.in. odpowiednie uregulowanie wiązań.

Typ nart

Obecnie można znaleźć różny typy nart. Nie wszystkie idealnie nadają się do nauki szusowania. Początkujący powinni przede wszystkim skupić się na modelach uniwersalnych ALL MOUNTAIN, które sprawdzają się w każdych warunkach, zarówno na śniegu twardym, jak i miękkim. Alternatywą mogą być zwrotne i bardziej skrętne deski typu ALL ROUND, które nie nadają się jednak do jazdy w gorszych warunkach pogodowych (duża wilgotność, ciężki śnieg). Niektórzy instruktorzy doradzają również skorzystanie z nart EASYCARVER – również bardzo zwrotnych, a jednocześnie przystosowanych do jazdy wolniejszym tempem. Decydując się na dany model warto zwrócić się po pomoc do doświadczonego doradcy, który wskaże, jaki typ będzie dopasowany do naszych potrzeb oraz umiejętności.

Twardość oraz szerokość nart

Narty dzielą się na miękkie i twarde. Początkujący amatorzy białego szaleństwa powinni zdecydować się na te pierwsze , gdyż skręty w nich są zdecydowanie łatwiejsze, a same deski są łatwiejsze w opanowaniu na stoku. Tu ważna jest wspomniana już waga narciarza. Im cięża jest osoba, tym twardsza powinna być narta. Istotną kwestią jest także szerokość desek. Osoby początkujące zazwyczaj zaczynają jazdę na modelach szerszych, które są łatwiejsze w okiełznaniu.

Kupić czy wypożyczyć?

Kupno nart to duża wygoda i swoboda, ale nie każdy może sobie na to pozwolić, chociażby ze względu na cenę dobrego jakościowo sprzętu. Jeśli więc szykujemy się do pierwszego wyjazdu i nie mamy pewności, czy zakochamy się w tym sporcie, lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie nart. Tego typu usługi prowadzi wiele warsztatów narciarskich i innych podobnych punktów. Przykładem jest chociażby wypożyczalnia nart– Sportowy Warsztat. Tamtejsi eksperci nie tylko udostępnią niezbędny sprzęt, ale też doradzą, jaki model sprawdzi się w naszym przypadku, a także przygotują go do jazdy.

Jeśli jednak wiemy, że od tego sezonu będziemy stałymi bywalcami stoków, a technikę chcemy opanowywać na tych samych deskach, warto zainwestować we własny sprzęt.

Dodaj komentarz