Jak unikać kontuzji i nie przetrenować się w tańcu

masaż

Taniec to przyjemność, z której można czerpać wiele korzyści. Oprócz poprawy nastroju taniec pozytywnie wpływa na zdrowie, pozwala zachować smukłą sylwetkę, czy też zrzucić zbędne kilogramy. Jednak, z uwagi na swoją specyfikę, podobnie jak inne aktywności fizycznej, wymaga od tańczących umiejętnego dbania o własny organizm. Nadmierna ambicja, zbyt wysoka intensywność, częstotliwość treningów może zakończyć się kontuzją, bądź przetrenowaniem. To niezbyt przyjemne stany, których efektem będzie nawet wielomiesięczna przerwa od tańca. Ważne zatem, aby wiedzieć, w jaki sposób unikać kontuzji podczas tańca. Niezwykle istotne jest również umiejętne szachowanie własnymi siłami, aby nie dopuścić do zjawiska przetrenowania, w porę zaordynować organizmowi odpoczynek, regenerację.

Co zrobić, aby tańcząc unikać kontuzji?

Prawidłowe przygotowania do każdej lekcji tańca, a także zdroworozsądkowe podejście choćby do sfery codziennego odżywiania się, będzie miało ogromny wpływ na unikanie kontuzji. Ci, dla których taniec okazał się pasją, kontuzja i eliminacja z kolejnych treningów będzie ogromną tragedią. Jak zatem unikniemy problemów z kontuzjami?

Starannie przeprowadzona rozgrzewka przed tańcem. Przed każdymi zajęciami tanecznymi należy przeprowadzić dokładną rozgrzewkę. Dlaczego to takie istotne? Ciało, mięśnie nie mogą zostać od razu wystawione na wysoką intensywność treningową. Muszą zostać na to przygotowane. Standardowa rozgrzewka powinna trwać około 15 minut. Podczas niej trzeba się skupić na rozciąganiu, pobudzeniu ciała do wejścia na wyższy poziom aktywności.

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Staranne podchodzenie do ćwiczeń tanecznych, umiejętne naśladowanie instruktora, słuchanie jego poleceń, pomoże uniknąć najróżniejszych kontuzji. Mowa tutaj o tym, aby wiedzieć, jak się ustawiać, jak nie przeciążać stawów, z czym nie przesadzać. To oczywiście pozwoli nie tylko uchronić się przed kontuzjami, ale i pozwoli, stale rozwijać umiejętności taneczne.

Ćwiczenia rozciągające i rozluźniające po zakończonym treningu tanecznym. Kończąc zajęcia taneczne, nie można od razu „uciec” do szatni. Nie chcąc narazić się na potencjalne kontuzje, nie pozostawiając samym sobie rozgrzanych mięśni, konieczne będzie zadbanie o serie ćwiczeń rozciągających oraz rozluźniających. Mięśnie powinny zostać „uspokojone”. Dodatkowo dobrze jest w tej sytuacji schłodzić ciało zimnym prysznicem lub okładami z lodu.

Starannie dobrana, rozpisana i stosowana dieta. Organizm powinien otrzymać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Kiedy mowa o aktywności fizycznej, takie jak choćby taniec, bardzo ważne jest, aby korzystać ze zbilansowanej diety. Daje ona energię, lepszą odporność i nie obciąża organizmu. Wszystko to sprawia, że ciało staje się mniej podatne na kontuzje. Nie trzymanie się w ryzach diety, ograniczenie posiłków lub nadmierne spożywanie kiepskiego jedzenia, wpływa negatywnie na organizm. Osłabienie, zmęczenie, ociężałość i oczywiście zwiększająca się waga, mogą również skutkować kontuzjami.

Jak się nie przetrenować w tańcu?

Unikanie kontuzji nie sprawi, że zawsze i wszędzie będzie się gotowym do tańca. Problemem osób tańczących może być przetrenowanie. Ważne więc, aby umiejętnie je rozpoznać oraz jak najszybciej doprowadzić organizm do stanu pełnej witalności.

Oznaki przetrenowania

Wyczerpanie organizmu to jeden z najbardziej czytelnych objawów przetrenowania. Brakuje sił nie tylko na kolejne treningi. Każdego dnia organizm jest zmęczony, a wykonanie codziennych zadań staje się naprawdę wyczerpujące.

Regularne ból głowy, stawów, mięśni. Wystarczy, że odczuwany jest tzw. ból całego ciała. To znak, że czas najwyższy zastopować aktywność związaną z tańcem, wysłać organizm na krótki urlop. Bagatelizowanie powyższych objawów może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Wyższa podatność na infekcje. Osoby, które cieszyły się zdrowiem, omijały infekcje, nagle łapią jedną za drugą. Może mieć to związek z przetrenowaniem. Dlatego bardzo ważne, aby starannie wyleczyć wszelkiego rodzaju infekcje i dopiero po tym powrócić do stałych treningów na parkiecie tanecznym.

Słaba wydajność organizmu, kiepska efektywność w trakcie treningów. Niektórzy takie zjawisko nazywają zmęczeniem materiału i to poważny sygnał od organizmu. Mając problemy podczas tańca, dając z siebie niewiele, a przy tym pojawiające się znużenie sprawiają, że czas najwyższy na odpoczynek.

Skuteczne metody walki z przetrenowaniem

Co zrobić, żeby przetrenowanie nie spowodowało zniechęceniem do tańca? Jak skutecznie i oczywiście zdrowo pozbyć się tego negatywnego stanu?

Po pierwsze nie dopuścić do przetrenowania organizmu. Świadomie należy wsłuchiwać się we własny organizm. To pewne, że kiedy pojawią się pierwsze symptomy zbyt intensywnych treningów, będziemy otrzymywać odpowiednie sygnały. Mowa o np. coraz częstszym zmęczeniu, apatycznym zachowanie, czy problemami ze snem.

Po drugie, kiedy dopada przetrenowanie, należy powiedzieć stop. Organizm oczekuje odpoczynku i należy mu go zapewnić. Brnięcie w stanie permanentnego zmęczenia w kolejne treningi nikomu jeszcze na dobre nie wyszło. Wręcz przeciwnie, pogorszyło sytuację zdrowotną. Trenowanie będąc zmęczonym, nie daje tak naprawdę żadnych efektów, a przy niekorzystnym zbiegu okoliczności może dodatkowo zakończyć się kontuzją. Zdecydowanie trzeba sobie zrobić przerwę, nawet gdyby miała trwać kilka tygodni. Prawidłowa regeneracja organizmu, odzyskanie sił witalnych sprawi, że jeszcze z większą radością i motywacją wróci się na parkiet.

Po trzecie, spokojne powroty do cyklu treningowego. Wracając po przerwie spowodowanej przetrenowaniem, pod żadnym pozorem nie można zaczynać wszystkiego od wysokiego poziomu intensywności. Konieczne jest umiejętne rozłożenie w czasie dochodzenie do określonej intensywności treningowej.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://www.taniec.lodz.pl/

Dodaj komentarz