Jak wybrać odpowiednie narty?

narty

Jazda na nartach to jeden z najlepszych sportów związanych z zimowych wypoczynkiem. Jego fanów przybywa z roku na rok i większość z nich musi zmierzyć się z trudnym dylematem dotyczącym wyboru odpowiednich nart. Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy kilka niezbędnych rad. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje nart

Ze względu na szeroką gamę produktów narciarskich, wybór odpowiednich nart nie należy do najłatwiejszych. Nawet zaawansowani amatorzy tego sportu mogą pobłądzić w zakamarkach sklepowych półek. Firmy oferują modele o zbliżonych parametrach, a główny podział zależy od tego, do czego narty mają służyć i na jakim poziomie zaawansowania znajduje się osoba, która będzie z nich korzystała. Wszystkie inne elementy to tak naprawdę różnice kosmetyczne, niemające większego wpływu na jakość i użytkowanie nart.

Jeżeli planujesz jazdę po przygotowanym stoku, musisz wybrać produkt z dwóch dostępnych na rynku kategorii: Allround i Race. Pierwsza z nich to szeroka gama nart, przystosowanych dla najmniej i najbardziej zaawansowanych narciarzy. Kategoria jest bardzo szeroka i każdy może znaleźć coś dla siebie. Produkty z drugiej grupy posiadają sportową charakterystykę, ale nie służą do ścigania się, jak może sugerować ich nazwa.

Zwróć uwagę na parametry

Kolejnym ważnym czynnikiem jest skrętność narty, która opiera się na kilku elementach. Pierwszym z nich jest jej kształt. Narty bardziej wcięte, łatwiej wchodzą w zakręty. Promień skrętu określa jednostka zwana radiusem. Kolejną cechą jest sztywność produktu, od której zależy stabilność zjazdu. W przypadku sportowych modeli sztywność jest wyższa, ale potrzeba więcej siły, by wejść odpowiednio w zakręt.

Odpowiednia długość nart

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu nart, jest ich odpowiednia długość. W tym wypadku wszystko zależy od Twojego poziomu zaawansowania i wzrostu. Jeżeli jesteś początkującym narciarzem, polecamy wybór desek z grupy Allround maksymalnie 10-15 cm krótszych niż długość ciała. Narty znajdujące się 20 cm poniżej wzrostu to produkty przeznaczone tylko dla osób, które pierwszy raz zetkną się z deskami.

Cele narciarskie

Przed zakupem nart, warto zastanowić się czego oczekujemy od tego sportu. Jeżeli regularnie ćwiczymy inną aktywność fizyczną, a nasza kondycja stoi na wysokim poziomie, możemy spodziewać się, że nauka jazdy na nartach będzie lekka i przyjemna. Dla osób, które nie uprawiają na co dzień wysiłku fizycznego, a wyjazd na narty traktują w kategoriach relaksu i odpoczynku polecamy zakup modeli z grupy Allround. Ich niska sztywność, pozwoli oswoić się z nowym sportem, a cena produktu będzie tańsza od sportowych modeli.

Artykuł przygotowany we współpracy z silesiasport.pl.

Dodaj komentarz