Jak zacząć swoją przygodę z pływaniem?

basen

Pływanie jest obecnie formą aktywności fizycznej, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Chociaż mogłoby się to wydawać nieprawdą, to jednak nauka pływania jest bardzo prosta. Pływać nauczyć można się w każdym wieku. Najłatwiej oczywiście jest w wieku dziecięcym lub nawet niemowlęcym. Nie oznacza to jednak, że nawet osoba dorosła nie może nauczyć się pływać. Istotne jest nie tylko poznanie techniki pływania, ale także przełamanie pewnej bariery psychicznej w głowie. Ponadto też bardzo istotnym elementem jest nauczenie się prawidłowego oddychania.

Dlaczego warto pływać?

Pływanie to nie tylko przyjemność. Poza tym elementem pływanie to najmniej kontuzjogenna dyscyplina sportu rekreacyjnego. Do kolejnych zalet pływania na basenie można zaliczyć:

– pływanie to doskonała forma rehabilitacji po kontuzji,

– pływanie jest treningiem, w którym można angażować wszystkie partie mięśniowe,

– pływanie jest treningiem, w którym możemy poprawić swoją kondycję, wytrzymałość oraz wydolność oddechową,

Istotne elementy nauki pływania

Zanim ktokolwiek uda się na basen, powinien wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. To bardzo ważne, aby podczas nauki pływania mieć pełen komfort. Spodenki, slipki, strój kąpielowy powinien być dopasowany, nie uciskać, nie spadać. Warto postawić na dobrej jakości okulary do pływania, a przydatny może też być czepek na głowę, zacisk na nos lub też sprawdzone płetwy treningowe. Po dokonaniu zakupu tych elementów można przejść do właściwej nauki pływania na basenie.

Indywidualnie czy z instruktorem?

Jeśli mieliśmy długą przerwę w pływaniu, możemy sami spróbować wszystko sobie przypomnieć. Jeśli natomiast dopiero zaczynamy przygodę z basenem, to warto skorzystać z pomocy profesjonalnego instruktora. Z jednej strony nauczy nas prawidłowo oddychać. Z drugiej strony nauczy nas również prawidłowej techniki, będzie nas uczył poszczególnych stylów pływackich i będzie nas kontrolował, abyśmy nie popełniali żadnych błędów. Po pierwszej godzinie nie będziemy na pewno pływali jak zawodowcy, ale wraz z każdą kolejną godziną będziemy nabierać większej pewności. Przede wszystkim zniknie psychiczna bariera w naszej głowie i obawa przed pójściem na dno. Istotnym elementem jest oczywiście skorzystanie z pomocy odpowiedniego instruktora pływania, aby rzetelnie nas on przygotował do rekreacyjnego spędzania czasu wolnego na basenie.

W nauce pływania na basenie najbardziej istotne jest to, aby poczuć się wodzie swobodnie. W dalszym etapie przebywanie na pływalni powinno nam sprawiać coraz większą przyjemność.

Dodaj komentarz