Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?

uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych

Właściwe zaprojektowanie miejsca zamieszkania dla osoby niepełnosprawnej jest niezwykle istotne. Wpływa na jej komfort psychiczny oraz ułatwia samodzielność, co stanowi bardzo istotny element życia. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych to absolutne minimum, jednak o czym jeszcze należy pamiętać?

Tworzenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej – podstawowe zasady?

Łazienka przeznaczona dla osoby niepełnosprawnej powinna być przede wszystkim bezpieczna i obszerna, co ułatwi samodzielne poruszanie się i wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Jednak w trakcie projektowania konieczne jest wzięcie pod uwagę wyznaczonych odgórnie standardów, które powstały z myślą o osobach, które nie poruszają się o własnych siłach. Wbrew pozorom nie jest to miejsce bez dodatków, przypominające z wyglądu szpital. Wnętrze powinno być ciepłe, przyjemne oraz funkcjonalne.

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o swobodzie w trakcie poruszania się, co umożliwi samodzielne wykonywanie czynności higienicznych. Stanowi to bardzo duże znacznie w życiu osób niepełnosprawnych oraz starszych, gdyż umożliwia im zachowanie prywatności i poczucia godności. W łazience nie mogą znajdować się żadne progi, dzięki czemu maksymalnie zmniejsza się ryzyko potknięcia, a porusza się staje się bardziej swobodne. Dodatkowo drzwi mają powiadać większą szerokość, co umożliwia przejechanie wózkiem inwalidzkim. Z kolei ceramika sanitarna musi znaleźć się odpowiednio nisko, czyli na wysokości rąk osoby niepełnosprawnej (tak jak siedzisko w wózku inwalidzkim – 46 cm do 50 cm od podłoża). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są równie istotne i powinny znajdować się w prysznicu czy przy wannie oraz w pobliżu umywalki. Polecane jest zastosowanie strefy natryskowej, w której nie występuje brodzik, a także pomyśleć o dodatkowym siedzisku ułatwiającym dokładne umycie każdej partii ciała.

Jakie wymiary powinna mieć łazienka dla osoby niepełnosprawnej?

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona w odpowiedni sprzęt, jednak kluczową rolę odgrywają właściwe wymiary i odpowiednie rozmieszczenie sprzętów. Wózek inwalidzki wymaga przynajmniej 1,5×1,5 metra wolnej powierzchnia. Zapewnia mu to możliwość swobodnego manewrowanie, dlatego łazienka powinna być przede wszystkim obszerna, co może stanowić spory problem w przypadku pomieszczeń sanitarnych w blokach wpisujących się do starego budownictwa (ich wielkość nie przekracza kilku metrów kwadratowych). W omawianej sytuacji warto zastosować kilka trików, chociażby złączyć łazienkę i WC, dzięki czemu można uzyskać większą przestrzeń i uniknąć problemów w trakcie korzystania z niej.

W łazience można zamontować zarówno kabinę prysznicową, jak i szeroką wannę, której długość powinna wahać się od 150 do 170 cm długości (największą popularnością cieszy się model o wymiarach 160×100 cm). Wanna polecana jest przez specjalistów, gdyż wpływa na poprawę kondycji psychofizycznej osoby niepełnosprawnej, dlatego jeśli warunki na to pozwalają – ten zakup warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny znajdować się w obok wanny, dzięki czemu osoba na wózku nie ma problemu z wejściem do niej (siła rąk umożliwia podniesie się, podtrzymanie i ostrożne wejście do wody).

W przypadku prysznica warto wziąć pod uwagę model walk in. Mowa o kabinie, która znajduje się bezpośrednio na posadzce. Nie została wzbogacona o brodzi, a kształt i wymiar jest uwarunkowany możliwościami osoby niepełnosprawnej. Stosuje się jedną ściankę prysznicową, która powstaje przy pomocy szkła hartowanego. Umożliwia to wjechanie do prysznica z każdej strony. W dalszej kolejności należy zamontować poręcze, siedzisko oraz uchwyty. Brodzik powinien mieć wymiary 100×80 cm.

Ważny jest także właściwy model umywalki oraz zamocowanie jej na odpowiedniej wysokości. Tylko wtedy zapewniony zostaje komfort dla osoby niepełnosprawnej. Szerokość nie powinna być mniejsza niż 60 cm, a górna krawędź misy ma znajdywać się na wysokości 80 cm dla dorosłych oraz 60 cm, kiedy łazienka powstaje z myślą o dzieciach. Najbardziej popularny wymiar umywalki dla niepełnosprawnych to 60×43 cm.

Dodaj komentarz