Jakie badania warto wykonać po ukończeniu 40 roku życia?

lekarz

Okres między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia to szczególny czas w życiu człowieka. Z jednej strony czujemy jeszcze dużo sił i mamy w sobie sporą ilość witalności, z drugiej jednak normalne czynności zaczynają powoli nam ciążyć. Jakie badania należy w tym okresie wykonywać szczególnie?

Badania męskie

a) Badania okulistyczne

Szczególnie ważne w tym wieku, gdyż to wówczas dostrzegamy największe pogorszenie się swobody widzenia. Należy nie zapominać nie tylko o kontroli wzroku i dobraniu okularów, ale także o badaniu dna oka oraz pomiarze ciśnienia śródgałkowego. Wszystkie możliwości można sprawdzić na cmp.med.pl.

b) Badanie prostaty

Niezwykle ważne badanie per rectum, które powinniśmy wykonywać co roku od dnia skończenia 40 roku życia. W tym czasie bowiem jesteśmy szczególnie narażeni na tego rodzaju schorzenia i profilaktyka może przynieść duże korzyści.

c) Badanie jąder

Kolejne ważne dla mężczyzny badanie, które zapobiega rozwojowi raka jąder i pozwala na jego szybkie wykrycie i zwalczenie. Takie badanie warto wykonywać co dwa, trzy lata, chyba że w rodzinie zdarzyły się przypadki zachorowań i jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka.

d) EKG

W wieku między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia ryzyko zawału jest dość niewielkie, jednak jego śmiertelność jest niemalże stuprocentowa. Warto zatem dbać o serce i badać się regularnie, a co dwa, trzy lata wykonywać badanie EKG.

Badania damskie

a) Mammografia i USG piersi

Niezmiennie mammografia, która w tym okresie, po 45 roku życia, jest już bardzo skuteczna. Warto ją robić średnio co dwa lata. USG piersi powinnaś robić co roku od ukończenia czterdziestu lat. Dzięki temu profilaktyka raka piersi będzie pozwalała na szybkie jego wykrycie i wyleczenie.

b) Cytologia

Badanie wymazu z pochwy powinnaś w tym okresie wykonywać średnio co dwa lata. Oczywiście, jeśli ostatnie badanie wykazuje nieprawidłowości lub jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, o czym poinformuje Cię lekarz z cmp.med.pl.

c) Badania okulistyczne

Obok klasycznej kontroli wzroku oraz badania dna oka, warto wykonywać także badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, dzięki czemu będzie można przeciwdziałać jednej z najbardziej podstępnych chorób oczu – jaskrze.

Dodaj komentarz