Żylaki odbytu nazywane inaczej hemoroidami to popularna i wstydliwa choroba cywilizacyjna. Statystycznie dotyka co drugiego Polaka. Hemoroidom najczęściej towarzyszy siedzący tryb życia i zła dieta. W jaki sposób radzić sobie z nimi w domowym zaciszu? Kiedy warto sięgnąć po maść na hemoroidy a kiedy wystarczy terapia domowa?
Co to są hemoroidy i jak powstają
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze to naturalna struktura odbytu, której zadaniem jest uszczelniać kanał odbytu oraz kontrolować proces wydalania. Choroba hemoroidalna powstaje, kiedy odpływ krwi z guzków jest upośledzony, a hemoroidy są nienaturalnie powiększone. Hemoroidy wraz z kałem wypychane są na zewnątrz odbytu, co prowadzić może do ich uszkodzenia oraz stanów zapalnych. Osoby cierpiące na tę wstydliwą przypadłość skarżą się na dyskomfort, pieczenie i swędzenie w okolicach odbytu oraz krwawienie. Hemoroidów nie powinno się ignorować. Można spróbować samodzielnego leczenia lub udać się do specjalisty, który przepisze maść na hemoroidy albo czopki.
Rola ziół w leczeniu hemoroidów
Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, jeśli leczenie wdrożono odpowiednio wcześnie i terapia prowadzona jest regularnie. Choć kuracja naturalnymi metodami trwa znacznie dłużej, warto ją stosować. Nie ma potrzeby od razu sięgać po maść na hemoroidy. Szczególnie zalecane są ok. 10-minutowe nasiadówki z ciepłej wody, z dodatkiem wywaru z kory dębu, rumianku lub nadmanganianu potasu. Warto się również wykąpać w wywarze z szałwii, kory kasztanowca i dębu. Kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku lawendowego, rozmarynowego albo z jagód jałowca złagodzi ból i zmniejszy obrzęk. Zawarta w liściach herbaty tanina ma silne działanie przeciwzapalne i ściągające, można więc wykorzystać ją jako okład. W leczeniu hemoroidów bardzo ważna jest odpowiednia higiena, dlatego należy często przemywać okolice odbytu, najlepiej chusteczką nasączoną wyciągiem z aloesu, rumianku, nagietka lub skrzypu, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przyśpieszają gojenie.
Jeżeli leczenie rozpocznie się we wczesnym stadium, domowe metody powinny wystarczyć. Warto profilaktycznie co jakiś czas ponawiać kurację, ponieważ hemoroidy mają tendencję do nawrotów.
Maść na hemoroidy – kiedy domowe sposoby nie przynoszą efektów
Kiedy nasiadówki, kąpiele i okłady nie pomagają, warto sięgnąć po maść na hemoroidy. Na rynku dostępne są między innymi specyfiki dostępne bez recepty o naturalnym składzie. I to właśnie po niej sięgać powinno się w pierwszej kolejności. W organicznej maści na żylaki odbytu znaleźć się powinny aloes, Eukaliptus, Żywokost lekarski, Kora wierzby, Grejfrut, Nagietek, Rumianek, Kurkuma, Lawenda, Mięta, Czapetka pachnąca, Olej z pestek winogron czy ekstrakt z kasztanowca. Składniki te wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przyśpieszają gojenie się ran.
Może się zdarzyć tak, że stan stadium choroby wymaga silniejszych rozwiązań. Należy wówczas wybrać się po poradę do specjalisty.