Nie każdy musi biegać szybko i wciąż startować w zawodach. Nowe życiówki sprawiają wiele radości, ale bieg w komforcie również. W bieganiu nie zawsze chodzi o ciągłą pogoń za nowymi rekordami i jak najlepszymi wynikami. Liczy się przecież również radość, spotkania z innymi biegaczami i całe mnóstwo endorfin, które wyzwalają się podczas aktywności ruchowej. Poza tym ruch daje nam zdrowie, dobrą kondycję ogólną i lepsze samopoczucie psychiczne. Jeśli nie chcemy się z nikim ścigać i stosować specjalistycznych metod treningowych, to doskonałym rozwiązaniem jest jogging, czyli bieg rekreacyjny.
Spokojnie i powoli
Ruch jest dla organizmu błogosławieństwem. Po kilkudziesięciominutowym biegu czujemy się naładowani energią, zadowoleni i gotowi do działania. Tak jest właśnie po joggingu, który jest wolnym biegiem. Jest to właściwie trucht, podczas którego nie jesteśmy wyczerpani. Możemy swobodnie oddychać, czujemy się komfortowo spokojnie pokonując kolejne kilometry.
Z uśmiechem na ustach
Jogging sprawia, że na kolejny bieg wychodzimy z radością. Na twarzy nie widać grymasu bólu. Chce nam się uśmiechać, bo czujemy się radośni i wręcz szczęśliwi. Nie koncentrujemy się tylko na wykonaniu zadania, ale swobodnie możemy obserwować otoczenie, podziwiać widoki, czy słuchać odgłosów przyrody. Taki bieg, to po prostu czysta przyjemność.
Tempo konwersacyjne
Podczas joggingu poruszamy się dość wolno, więc nie męczymy się zbytnio. Można w tym czasie swobodnie bez zadyszki rozmawiać ze współtowarzyszem tej aktywności ruchowej. W grupie zawsze jest weselej i przyjemniej. Tempo sprzyja rozmowom i śmiechom. Taki bieg nie tylko przynosi nam korzyści zdrowotne, ale również jest przyjemną rozrywką.
Walory zdrowotne
Wolny bieg jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z nadwagą. Już po kilku tygodniach można zauważyć zmiany w sylwetce, która jest po prostu szczuplejsza. Jogging powoduje usprawnienie działania układu krwionośnego. Poprawia się kondycja ogólna, skóra staje się bardziej jędrna, a tkanki są dobrze dotlenione. Regularny jogging sprawi, że staniemy się bardziej odporni na przeziębienia i choroby. Będziemy również bardziej sprawni i dłużej młodsi. Nasz mózg zaczyna efektywniej pracować, co wpływa pozytywnie na intelekt, percepcję i logiczne myślenie.
W otoczeniu przyrody
Jogging pozwala na rozkoszowanie się widokami. Warto więc biegać w terenie leśnym, po parkach i łąkach. Dotlenimy w ten sposób płuca z dala od miejskiego gwaru i zgiełku. Odpoczniemy psychicznie ,,doładowując” swoje wewnętrzne ,,akumulatory”. Nawet jak trzeba będzie wbiec na szczyt jakiejś górki, to bez problemy się z tym uporamy, bo przecież nie wbiegamy szybko, lecz w spokojnym truchcie. Jogging świetnie nadaje się, żeby uprawiać go na łonie przyrody.
Systematyczność
O sukcesie na różnych płaszczyznach życia decyduje wytrwałość i regularność. Systematyczne uprawianie joggingu przyniesie nam wiele korzyści i satysfakcję. Nie trzeba wcale biegać codziennie . Wystarczy 3, 4 razy dziennie po 45 minut, żeby szybko zobaczyć pozytywne efekty. Później można wydłużać czas joggingu, pamiętając że ma nam to sprawiaćprzyjemność.
Jogging na każda porę
Wolny bieg, czy też trucht nie obciąża zbytnio mięśni, ani nie powoduje przemęczenia organizmu, tylko pobudza krążenie i powoduje, że czujemy się naładowani energią. Dlatego warto uprawiać jogging rano przed pójściem do pracy, czy szkoły. Taka aktywność nie wyczerpie nas, a spowoduje że będziemy czuli się bardzo rześko.
Wieczorny trening też nie jest złym pomysłem. Pozwoli się odprężyć, zrelaksować i ,,zresetować” głowę, zwłaszcza jeśli mieliśmy stresujący dzień pełen różnych obowiązków.
Jarosław Cieśla. Portal Biegam.pl