Kontuzje barku – jak do nich dochodzi i jak je leczyć?

bark

Bark jest złożonym kompleksem kości, stawów, mięśni i więzadeł. W jego skład wchodzą 3 stawy. Ostre urazy w tej okolicy najczęściej dotyczą złamania obojczyka, zwichnięcia w stawie ramiennym, czy urazu stawu barkowo – obojczykowego. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi w wyniku kontuzji o charakterze wysokoenergetycznym: podczas uprawiania sportu, szczególnie kontaktowego, a także jazdy na nartach, rowerze lub na skutek bezpośredniego urazu. U osób starszych kontuzja powstaje zazwyczaj na drodze wypadku niskoenergetycznego, czyli niewielka siła oddziałująca na zmienione osteoporotycznie kości i stawy, niszczy je [1].

Chory tuż po zdarzeniu najczęściej trzyma się za obolałą rękę, ruchy kończyny są bardzo bolesne i mają ograniczony zakres. Każdy z tych urazów wymaga konsultacji ze specjalistą oraz wykonania badania obrazowego – RTG. Większość przypadków leczonych jest zachowawczo za pomocą temblaka, który jest zakładany na kilka tygodni (od 2 do 8 w zależności od miejsca i ciężkości uszkodzenia). Dodatkowo stosuje się preparaty przeciwbólowe oraz często zalecana zostaje fizjoterapia [1].

Postępowanie tuż po urazie

W pierwszej kolejności należy uspokoić pokrzywdzonego oraz przekonać go do jak najszybszego przetransportowania do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Na czas drogi do placówki można usztywnić uszkodzony obszar, zakładając prowizoryczny temblak, np. przy użyciu szalika lub innego dostępnego materiału. Zapewni to wstępną stabilizację i ułatwi choremu dotarcie na oddział.

W przypadku dużych dolegliwości bólowych można zastosować doustnie paracetamol lub leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen). Należy jednak poinformować lekarza o  rodzaju i dawce przyjętych środków.

Niwelowanie uciążliwych objawów

W zwalczaniu bólu i stanu zapalnego pomocny będzie rozgrzewający krem DIP HOT. Jest to preparat zawierający w swoim składzie salicylan metylu, olejek eukaliptusowy oraz terpentynowy. Więcej informacji o preparacie znajduje się na stronie www.diprilif.pl

Należy zadbać o to, aby przedramię i dłoń w temblaku znajdowały powyżej łokcia. Zmniejszy to powstający obrzęk. Warto ćwiczyć dłoń uszkodzonej kończyny poprzez ściskanie gumowej piłeczki. Przyspieszy to powrót ręki do prawidłowego funkcjonowania po zdjęciu temblaka.

Często ulgę w bólu przynoszą zimne okłady z lodu. Należy pamiętać, aby kostek nie przykładać bezpośrednio do skóry, ponieważ grozi to jej odmrożeniem. Powinno się owinąć lód np. w ręcznik. Ewentualnie można zakupić w aptece specjalne zimne kompresy do wielorazowego użytku.

W powrocie do zdrowia nieocenioną funkcję pełni fizjoterapeuta. Umożliwi on przywrócenie pełnej sprawności uszkodzonego stawu, dzięki czemu ruchy w przyszłości nie będą ograniczone ani bolesne. Przy braku wsparcia specjalisty niestety pełna ruchomość nierzadko bywa zmniejszona, co negatywnie wpływa na jakość życia pacjentów.

Często lekarz zaleca także iniekcje dostawowe sterydów. Jakkolwiek nieprzyjemnie to brzmi, działanie to wykazuje dużą skuteczność. Na ogóle nie zaleca się więcej niż 3 wstrzyknięcia w ciągu roku. Taka kuracja redukuje stan zapalny oraz bolesność, dzięki czemu możliwa jest prawidłowa rehabilitacja i  leczenie [2].

Bibliografia:

1 –       James M., Vredenburgh Z., Korsh J., Gatt Ch., Acute shoulder injuries in adults, American Family Physician, 2016; 94 (2): 119–127

2 – Green S i wsp. Physiotherapy interventions for shoulder pain. Cochrane Database Syst Rev 2003

Dodaj komentarz