Brzoza, to jedno z najpopularniejszych drzew rosnących w Polsce. Ogromną sławę zyskała jednak nie dzięki zdobieniu parkowych alejek, a za sprawą swoich zdrowotnych właściwości. Dużą popularnością cieszy się także w branży kosmetycznej. Liść brzozy to symbol zdrowych włosów i skóry.
Zdrowotne właściwości brzozy i jej drogocenne substancje
Od wieków wykorzystywano lecznicze właściwości brzozy. Szczególne zastosowanie miała w leczeniu chorób dermatologicznych i łagodzenia bólów kostno- stawowych. Oto lista cennych substancji, kryjących się w tym niezwykłym drzewie:
- sok z brzozy – wskazany jest na leczenie wielu dolegliwości. Wzmacnia odporność, łagodzi bóle reumatyczne, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a także przeciwdziała anemii. Zapobiega powstawaniu zakrzepicy i chorobom niedokrwiennym serca. Poprawia stan skóry i włosów.
- dziegieć – wykazuje silne właściwości antyseptyczne. Działa na skórę oczyszczająco, zmniejsza ilość zaskórników i zamyka pory, reguluje wydzielanie sebum. Ma właściwości wygładzające i zmiękczające skórę, ogranicza swędzenie i łuszczenie się skóry. Wzmacnia cebulki włosowe i zapobiega wypadaniu włosów, eliminuje łupież i łagodzi stany zapalne.
- betulina – reguluje gospodarkę lipidową w organizmie oraz pobudza syntezę kolagenu i elastyny. Spowalnia procesy starzenia się skóry.
- woda brzozowa – zapobiega przetłuszczaniu się włosów oraz ich wypadaniu. Pomaga również w walce z łupieżem. Intensywnie odżywia włosy i sprawia, że miękkie, lśniące i elastyczne.
Brzoza – przeciwwskazania do stosowania
Preparaty z brzozy, jak wszystkie inne, mogą u niektórych osób wywoływać niepożądane reakcje organizmu. Po sok z tego drzewa nie powinny sięgać osoby uczulone na pyłki brzozy, a także ludzie cierpiący na niewydolność układu moczowego. Przeciwwskazaniem są również choroby serca i nerek. W przypadku osób zmagających się z tymi chorobami warto zasięgnąć wcześniej porady lekarza. Jeżeli pojawi się swędzenie skóry, wysypka czy mdłości, należy odstawić sok z brzozy.
Liść brzozy– przepis na cenny napar
Żeby przygotować zdrową herbatę potrzeba około 2 łyżek suszu z liści brzozy, który należy wsypać do małego garnuszka i zalać szklanką wrzątku. Wodę z suszem należy gotować przez około 3 minuty, po czym odstawić pod przykryciem na 10 minut. Po tym czasie napar trzeba przecedzić. Zaleca się picie małymi łyczkami.
Liść brzozy bogaty jest w cenne dla organizmu składniki odżywcze oraz minerały, takie jak flawonoidy, saponiny, garbniki, betulinę, kwas askorbinowy, związki potasu, wapnia, żelaza, cynku oraz magnezu. Warto więc sięgać regularnie po zdrowy napar.
Zastosowanie wody brzozowej w kosmetyce
Woda brzozowa cieszy się dużym uznaniem i popularnością w pielęgnacji skóry i włosów. Nic dziwnego, jej zakres zastosowania jest szeroki. Skutecznie radzi sobie z trądzikiem, likwiduje przebarwienia i rozjaśnia cerę. Systematycznie aplikowana na włosy pobudza cebulki i przyspiesza porost włosów. Sprawia, że są lśniące i miękkie. Jest pomocna w walce z łupieżem.