Leczenie cieśni nadgarstka

nadgarstek

Ból i drętwienie palców i nadgarstka to częste objawy osób pracujących przy komputerze lub wykonujących inne powtarzalne czynności. Może to być przejściowy objaw zmęczenia rąk lub zespół cieśni nadgarstka. Warto udać się do specjalisty, który dokona diagnozy i wyleczy uciążliwe objawy.

Zespół cieśni nadgarstka: charakterystyka

Choroba ta to zbiór objawów, które związane są z uciskiem na pośrodkowy nerw przebiegający w kanale nadgarstka. Za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada zawsze ucisk mechaniczny, a rozwój choroby nasila wykonywanie powtarzających się czynności. Zespół cieśni nadgarstka występuje u osób, które przeciążają rękę wykonywaniem powtarzających się czynności. Do zadań takich zalicza się np. wielogodzinne pisanie na klawiaturze komputera, gra na instrumencie, prace domowe, układanie cegieł, praca przy taśmie. Podkreślić należy, że nie u każdego wielogodzinne wykonywanie tych lub podobnych czynności spowoduje rozwój choroby. Schorzenie trzy razy częściej występuje u kobiet i dotyczy dominującej ręki. Zespół cieśni nadgarstka występuje u około 50 osób na 1000 i może pojawić się w każdym wieku. Specjaliści podają, że u co dziesiątego człowieka wystąpi chociaż jeden epizod zespołu cieśni nadgarstka, który jednak samodzielnie ustąpi.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Codziennie pracując przy komputerze ciężko uniknąć uginania dłoni i powtarzania tych samych ruchów przez wiele godzin. Zespół cieśni nadgarstka początkowo objawia się niewinnie poprzez cierpnięcie palców i ból łokcia i stawu ramiennego. Ból może utrzymywać się wiele godzin i czasem może być przyczyną złego samopoczucia i słabego snu w nocy. Większość z nas zbagatelizuje problem i uzna, że np. źle ułożyliśmy się podczas snu i stąd wynika ból. Z biegiem czasu ból pojawia się coraz częściej, a rękę coraz trudniej zacisnąć w pięść. Trudności sprawiają precyzyjne ruchy ręki, np. podpisanie się lub narysowanie równego koła. Ręka zaczyna drętwieć nie tylko wtedy, gdy pracujemy przy komputerze lub wykonujemy inne czynności związane z pracą. Pogorszeniu ulegnie także czucie w opuszkach palców, a pacjent zauważy problemy z chwytaniem przedmiotów.

Diagnostyka i wybór specjalisty

Często trudno o szybką diagnozę choroby, ponieważ lekarze mylą ją z chorobami kręgosłupa szyjnego. W większości przypadków wystarczą wywiad i badanie fizykalne pacjenta. Lekarz zbada sprawność manualną i czucie w placach. Leczenie cieśni nadgarstka powinien przeprowadzić lekarz specjalista. Profesjonalna klinika oferować będzie także badanie USG lub EMG/ENG, które pozwalają postawić diagnozę. EMG umożliwi zbadanie szybkości przewodnictwa nerwu. W przypadku zauważenia niepokojących objawów warto wybrać się na wizytę do specjalisty. W początkowej fazie choroby można z pełnym sukcesem zastosować rehabilitację lub podać leki doustne. Wybór specjalisty i kliniki jest wyjątkowo ważny. W Centrum Cieśni Nadgarstka możliwa jest wizyta u ortopedy, wykonanie wszystkich niezbędnych badań, a także dokonanie operacji. Wykonywane operacje są małoinwazyjne dokonywane endoskopowo lub pod kontrolą USG. Ogólnopolskie Centrum Medyczne skupia szerokie grono lekarzy, którzy specjalizują się tylko w zespole cieśni nadgarstka. Dzięki temu możemy mieć pewność najbardziej profesjonalnej opieki.

Dodaj komentarz