Łóżko dla osoby chorej – mebel ważniejszy niż Ci się wydaje

lekarz

Jest wiele powodów za sprawą których, nawet w przypadku bardzo poważnych chorób, opieka nad chorym musi odbywać się w jego domu. Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić. Wręcz przeciwnie. Szpitale dążą do zminimalizowania okresu hospitalizacji pacjenta, zaś w specjalistycznych ośrodkach, nawet prywatnych, zwyczajnie brakuje miejsc. Nic więc dziwnego, że opiece w warunkach domowych poświęca się coraz więcej uwagi. Intensywnie rozwja się sektor odpowiedzialny za wsparcie opieki w domu pacjenta.

Opieka nad pacjentem w warunkach domowych – zaplecze techniczne

Sprawowanie opieki nad osobą chorą w domu bez odpowiedniego sprzetu jest nie tylko trudne, ale może być zwyczajnie niebezpieczne: zarówno dla chorego, jak i jego opiekuna. Zdjęcie dywanów czy założenie ochronek na kanty mebli to stanowczo zbyt mało by poruszanie się pod domu można uznać za bezpieczne. W takiej sytuacji pomocny może być chodzik, a czasem konieczny będzie wózek inwalidzki.

Największą popularnością wśród sprzętów poszukiwanych przez rodziny pacjentów są łóżka dla chorych. Wykonywanie nawet najprostszych czynności pielęgnacyjcnych (takich jak chociażby karmienie) przy obłożnie chorym pacjencie to prosta droga do uszkodzenia własnych pleców. I chociażby z tego powodu tak wiele osób decyduje się wymienić zwykłe łóżko, na łóżko typowo medyczne z możliwością regulacji wysokości.

I choć wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych stała się dziś miejscem często odwiedzanym przez rodziny chorych, to wciąż aktualnym problemem jest brak innych sprzętów ułatwiających sprawowanie opieki. Tylko niewielki procent rodzin chorych decyduje się na zakup specjalistycznych urządzeń. Nieco popularniejszym rozwiązaniem jest wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego. W sytuacji gdy niepełnosprawność wynikająca z choroby ma charakter przejściowy jest to rozwiązanie bardzo rozsądne. Na wypożyczenie sprzętu warto też zdecydować się kiedy nie jesteśmy pewni, które z urządzeń są nam absulutnie niezbędne, a które uznać możemy za użyteczne choć raczej nieobowiązkowe. Dlaczego sprzęt jesttak wazny?

Personel medyczny w domu pacjenta

Opieka nad pacjentem w domu jest nierozerwalnie związana z tym, że przynajmniej od czasu do czasu pacjent odwiedzany jest m.in. przez pielęgniarki, opiekunów medycznych czy fizjoterapeutów. Wyposażenie domu w sprzęt rehabilitacyjny nie tylko ułatwia im pracę, ale też minimalizuje ryzyko wypadku. Ten aspekt opieki może stać się wyjątkowo istotny jeśli zachodzi konieczność zaangażowania opiekuna na stałe.

Personel medyczny oraz pomocniczy nie tylko ułatwia sprawowanie opieki nad chorym. Jego rolą jest nie tylko odciążenie najbliższych w opiece, ale też ich edukacja. Dzięki swojemu doświadczeniu praktycznemu osoby te są w stanie rozwiązać każdy problem i rozwiać każdą wątpliwość. Korzystanie z pomocy specjalistów nie jest dowodem nieudolności rodziny! Wręcz przeciwnie, to przejaw troski i świadomości powagi sytuacji!

Dodaj komentarz