Maluch u dentysty – czym się wyróżnia klinika przyjazna dzieciom?

dentysta

Zdecydowana większość rodziców najmłodszych dzieci zdaje sobie sprawę z trudności, jakie mogą towarzyszyć wizycie małego człowieka u dentysty. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej wyjaśnić maluchowi, jak będzie wyglądała konsultacja i czemu ona służy. Przygotowanie dziecka do wizyty to jedno, natomiast odrębną kwestię stanowi znalezienie lekarza i placówki, dzięki którym leczenie zębów przebiegnie w dobrej atmosferze. Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego dentysty dla swojej pociechy?

Przestrzeń przyjazna dla malucha

Profesjonalna klinika stomatologiczna, która nastawiona jest na świadczenie usług całym rodzinom, powinna umożliwić najmłodszym pacjentom oczekiwanie na wejście do gabinetu w przyjaznych warunkach. Niektóre gabinety stawiają na dziecięcy kącik z małymi mebelkami i przyborami do kolorowania. Inni wieszają na ścianach fantazyjne obrazki, które są tematycznie związane z leczeniem zębów i pozwalają maluchowi na oswojenie się z myślą, że za chwilę siądzie na fotelu dentystycznym. Wystrój poczekalni i zastosowana w niej kolorystyka mogą mieć znaczący wpływ na nasze nastawienie do wizyty lekarskiej. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Gabinet dentystyczny, który zadbał o aranżacyjne detale zawsze robi lepsze wrażenie niż placówka, w której takie kwestie zostały całkowicie pominięte.

Serdeczność i delikatność, czyli jak powinien zachowywać się stomatolog dziecięcy

Siedzenie na fotelu dentystycznym jest stresującym doświadczeniem dla wielu dorosłych osób. Nic więc dziwnego, że dzieci również się tego obawiają. Zwykle wyrażają to w bardziej ekspresyjny sposób niż dorośli. Dlatego tak ważne jest, aby relacja pomiędzy małym pacjentem a stomatologiem oparta była na zaufaniu. Nie da się go zbudować bez uśmiechu, serdeczności cierpliwości i delikatności ze strony dentysty. Dzieci z natury są ufne i przyjacielskie, jednak nieznajoma osoba trzymająca w ręku głośne wiertło może budzić lęk. To ważne, aby lekarz potrafił wyjaśnić dziecku, co będzie się działo podczas wizyty, a nawet zainteresował malucha możliwością wybrania koloru plomby czy naklejki, która będzie nagrodą po skończonym zabiegu. Takie niepozorne detale są bardzo istotne. Warto poświęcić odrobinę wysiłku na znalezienie kliniki stomatologicznej, w której pracuje przyjazny dentysta.

Dodaj komentarz