Mata do ćwiczeń – kiedy i komu się przyda?

mata

Kompletując wyposażenie treningowe, niekiedy skupiamy się wyłącznie na obciążeniach i innych przyrządach do wykonywania ćwiczeń. Równie ważne jest jednak odpowiednie zorganizowanie powierzchni, na której odbywać się będą treningi. Część ćwiczeń wymaga pozycji siedzącej, półleżącej lub leżącej – zwłaszcza rozgrzewka i rozciąganie. Zamiast wykonywać je na zakurzonej podłodze lub na dywanie, warto zainwestować w specjalną matę do ćwiczeń, specjalnie dostosowaną do potrzeb użytkowników siłowni oraz osób ćwiczących w domu.

Jakie funkcje spełnia mata do ćwiczeń?

Powierzchnia maty ćwiczeniowej jest antypoślizgowa, dzięki czemu nie przesuwa się ona po podłodze – pozwala to na komfortowe wykonywanie dynamicznych i statycznych ćwiczeń w przygotowanym do tego miejscu. Jej główną funkcją jest amortyzacja, którą uzyskujemy dzięki umieszczeniu dodatkowej warstwy pomiędzy ćwiczącym a twardą podłogą w siłowni lub w domu. Różne grubości mat pozwalają wybrać produkt najbardziej wygodny pod względem miękkości, a teksturowana powierzchnia pomaga użytkownikowi nie ślizgać się po macie, niezależnie od jej wilgotności. Mata ćwiczeniowa zapewnia większe bezpieczeństwo podczas skomplikowanych treningów – podpiera kręgosłup i zmniejsza ryzyko niewielkich urazów związanych z uderzeniem w podłoże lub otarciami. Wykonana z pianki pochłaniającej wstrząsy, lekka i poręczna mata do ćwiczeń stanowi doskonałe akcesorium treningowe, które można zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko zechcemy ćwiczyć.

Maty do ćwiczeń dla różnych potrzeb

Zakup maty do ćwiczeń dla pojedynczego użytkownika wymaga wyłącznie znajomości własnych potrzeb. Grubość czy konkretny model maty ćwiczący może wybrać na podstawie tego, z jakich produktów korzystał na siłowni lub w sali gimnastycznej. Jeśli chodzi o wyposażenie tego typu miejsc, warto, aby pracownicy zadbali o różnorodność dostępnych mat oraz wybór szczególnie wytrzymałych materiałów, takich jak neopren. Sportowcy, którzy potrzebują często transportować matę ćwiczeniową, mogą wybrać model z uchwytem, dzięki któremu przenoszenie zwiniętego produktu będzie wygodniejsze. Przyda się również pokrowiec na matę, który chroni ją przed uszkodzeniami w trakcie przewożenia. Różne maty do ćwiczeń i inne akcesoria znaleźć można na portalu ogłoszeniowym Pricelesso: https://www.pricelesso.pl/fitness/akcesoria-do-cwiczen/mata-do-cwiczen,list.html.

Kiedy mata ćwiczeniowa jest potrzebna?

Uniwersalność tego akcesorium jest niepodważalna – mata do ćwiczeń przyda się podczas różnorodnych typów treningów. Szczególnie ważna jest dla praktykujących jogę, która wymaga jak najbardziej komfortowego podłoża. Poza tym, sprawdzi się podczas treningów siłowych, ćwiczeń fitness i aerobiku, treningów ogólnorozwojowych czy też podczas specjalistycznej rehabilitacji. Można wykorzystać matę także podczas rozgrzewki lub rozciągania na koniec treningu – nie należy pomijać tych kroków, kluczowych dla zdrowia mięśni, stawów i ścięgien. Mata ćwiczeniowa jest przydatna nie tylko podczas treningu w zamkniętym pomieszczeniu, lecz stanowi też doskonałe wsparcie podczas ćwiczeń w plenerze.

Dodaj komentarz