Na czym polega dieta Paleo?

jedzenie

Dieta Paleo, inaczej dieta paleolityczna to sposób odżywiania się inspirowany dietą naszych przodków z epoki kamiennej. Głównym jej założeniem jest spożywanie wyłącznie naturalnych produktów i nieprzetworzonej żywności. Sprawdź, na czym dokładnie polega dieta Paleo oraz jak może wpływać na zdrowie.

Zasady diety Paleo

Dieta paleolityczna stanowi najbardziej naturalny sposób odżywiania się, polegający na wykluczeniu z codziennego jadłospisu produktów, których nie było w epoce kamienia łupanego. Prościej mówiąc, dieta Paleo odpowiada zasadom życia naszych przodków, którzy żywili się głównie chudym mięsem oraz rybami. Zadaniem specjalistów wpływa ona pozytywnie nie tylko na wygląd naszej sylwetki, ale przede wszystkim zdrowie.

Produkty wskazane w diecie paleolitycznej to przede wszystkim:
– mięso,
– ryby i owoce morza,
– jaja,
– owoce (najlepiej owoce jagodowe),
– warzywa,
– orzechy i nasiona (orzechy włoskie, migdały itp.)

Do grupy produktów zakazanych w diecie Paleo zalicza się m.in.:
– mleko i jego przetwory,
– produkty zbożowe,
– warzywa strączkowe,
– żywność wysokoprzetworzoną,
– produkty zawierające w swoim składzie sól, cukry proste oraz rafinowane oleje.

Dieta Paleo – zalety i wady

Spożywanie dużej ilości białka, przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Dieta Paleo skutecznie zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie oraz otyłość i nadwaga. Ogranicza ona spożycie tzw. pustych kalorii, co z kolei ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Ponadto dieta paleolityczna korzystnie wpływa na tolerancję glukozy, ciśnienie tętnicze oraz obwód w pasie, przez co często wykorzystuje się ją w przypadku leczenia otyłości brzusznej.

Niewłaściwie skomponowana dieta Paleo może przyczynić się niedoborów witamin i składników mineralnych. Warto pamiętać również o tym, że spożywanie zbyt dużych ilości białka w znacznym stopniu obciąża nerki oraz wątrobę. Jeśli nie masz czasu na codzienne przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków zgodnych z zasadami diety Paleo, koniecznie odwiedź stronę www.lightcatering.pl i skorzystaj z oferty cateringu dietetycznego.

Dla kogo jest przeznaczona dieta Paleo?

Dieta paleolityczna może być stosowana przez wszystkich, z wyłączeniem wegetarian oraz wegan. Przez wzgląd na korzystny wpływ na zdrowie, w szczególności polecana jest osobom mającym problem z cholesterolem, zmagającym się z nadciśnieniem, cukrzycą, alergią, astmą i trądzikiem oraz z osłabioną odpornością.

Dodaj komentarz