Na czym polega trening EMS i jakie daje efekty?

EMS

Dzięki elektrostymulacji mięśni 3 godziny zwykłego treningu można zastąpić tylko 20 minutami. Na czym polega trening EMS i jakie daje efekty?

Nie każdy ma czas na to, aby spędzać długie godziny na siłowni. Dla osób, które oczekują jeszcze lepszych efektów w krótkim czasie, powstał trening EMS, którego głównym celem jest elektrostymulacja mięśni dla uzyskania jeszcze lepszych efektów.

Na czym dokładnie polega trening tego rodzaju? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania? Gdzie można z niego skorzystać?

Trening EMS – co to jest?

Trening EMS, czyli z języka angielskiego Electrical Muscle Stimulation, to trening polegający na stymulowaniu mięśni energią elektryczną. Dzięki temu pozwala on na aktywizację mięśni i sprawia, że pracują one jeszcze intensywniej nawet przy prostych ruchach.

Aktualnie trening EMS jest stosowany coraz częściej. Początkowo wykorzystywany był w klubach sportowych, między innymi przez piłkarzy, koszykarzy, zawodników sportów walki. Teraz dostępny jest praktycznie dla każdego zainteresowanego, komu zależy na osiągnieciu jeszcze lepszych rezultatów treningów.

Na czym polega elektrostymulacja mięśni?

W trakcie treningu EMS stosuje się specjalne stroje z doczepionymi do nich elektrodami. Elektrody te emitują impulsy elektryczne o bezpiecznym napięciu docierające do konkretnych mięśni, wspierając aktywność całego ciała.

Rodzaj treningu EMS dobierany jest indywidualnie w zależności od oczekiwań trenującego, dzięki czemu elektrostymulacja mięśni pozwala na uzyskanie szeregu rezultatów. Doskonale sprawdza się między innymi jako spalacz tłuszczu, sposób na wzmocnienie mięśni, redukcję dolegliwości bólowych mięśni i stawów.

Standardowy trening EMS trwa tylko około 20 minut. Warto jednak wskazać, że elektrostymulacja mięśni prowadzona w jego trakcie powoduje, że mięśnie pracują jak podczas 3-godzinnego treningu tradycyjnego. Właśnie dlatego treningi EMS są w stanie przynieść oczekiwane rezultaty w znacznie krótszym czasie.

Wskazania do treningu EMS:

 • wzmocnienie mięśni – możliwe jest wzmocnienie całego aparatu mięśniowego lub poszczególnych partii ciała
 • zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej – trening EMS polecany jest jako spalacz tłuszczu, w trakcie jednej sesji treningowej możliwe jest spalenie nawet 1300 kalorii
 • poprawa jędrności ciała i redukcja cellulitu – dzięki temu, że EMS działa jak spalacz tłuszczu, pomaga także w przywróceniu jędrności różnych partii ciała i zredukowaniu cellulitu – skórki pomarańczowej
 • dolegliwości bólowe – trening pomaga w złagodzeniu dolegliwości bólowych mięśni i stawów, w tym kręgosłupa i pleców
 • poprawa kondycji – trening EMS ułatwia uzyskanie optymalnej kondycji w krótkim czasie

Wobec tego trening EMS i elektrostymulacja mięśni to doskonały wybór dla każdej osoby, której zależy na uzyskaniu jeszcze lepszych wyników treningów – bez potrzeby przeznaczania na ten cel dużej ilości czasu. Właśnie dlatego tak chętnie wybierany jest przez osoby zapracowane, które nie mają zbyt wiele wolnego na chodzenie na siłownię i inne treningi.

Czy treningi EMS są bezpieczne?

W związku z faktem, że trening EMS bazuje na wykorzystaniu prądu, często pojawia się pytanie – czy procedura tego rodzaju jest rzeczywiście bezpieczna?

W trakcie treningu osoba trenująca podłączana jest do specjalnego urządzenia, które dba o dobór bezpiecznych, ale skutecznych parametrów prądu elektrycznego. Ćwiczenia prowadzone są również pod okiem certyfikowanych trenerów personalnych, którzy dbają stale o bezpieczeństwo i poprawność treningu.

Prąd emitowany przez urządzenie i transportowany przez elektrody do mięśni nie powoduje negatywnych skutków ubocznych – działa jedynie na mięśnie powierzchowne oraz mięsnie głębokie, ale nie dochodzi do narządów wewnętrznych.

Przeciwwskazania do treningów EMS:

 • ciąża
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • epilepsja
 • nadciśnienie
 • miażdżyca
 • cukrzyca

Do skorzystania z bezpiecznych i skutecznych treningów EMS w Krakowie zaprasza Studio In Time.

Dodaj komentarz