Nadżerka – przyczyny, objawy, diagnostyka

lekarz

Nadżerka szyjki macicy to bardzo popularny problem. Średnio co czwarta kobieta ma lub miała nadżerkę. Schorzenie to może być bardzo niebezpieczne tym bardziej, że nie powoduje szczególnych dolegliwości, a nieleczona może doprowadzić do raka szyjki macicy. Jak więc się przed nią uchronić? Co zrobić, aby wcześnie ją wykryć i jak wygląda leczenie?

Skąd biorą się nadżerki?

Nadżerka jest niepozorną, małą ranką o nierównej powierzchni, która powstaje w śluzówce szyjki macicy. Jest ona następstwem zapalenia szyjki macicy, infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych lub uszkodzeń mechanicznych. Szczególnie narażone są na nie kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie po porodzie, gdy szyjka macicy jest jeszcze osłabiona oraz takie, które często zmieniają seksualnych partnerów. Również różnego rodzaju antykoncepcyjne wkładki dopochwowe mogą przyczynić się do powstania nadżerki. Sprzyjają jej także liczne poronienia i porody, podczas których może dojść do uszkodzenia nabłonka szyjki macicy. Specjaliści z portalu kobiecosc.info podkreślają, że nadżerki mogą być zarówno niegroźne, jak i naprawdę niebezpieczne – szczególnie te nieleczone, które prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy.

Jak rozpoznać nadżerkę?

Najniebezpieczniejszą bronią nadżerek jest… brak objawów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby regularnie przeprowadzać rutynowe badanie ginekologiczne. Wczesne zdiagnozowanie nadżerki sprawi, że będzie ona całkowicie wyleczalna. Pomimo tego, że schorzenie to nie posiada szczególnych objawów, jest kilka przypadków, które powinny Cię zaalarmować. Należą do nich: plamienia między miesiączkami lub po stosunku, bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej i w podbrzuszu, białe lub żółtawe upławy o nieprzyjemnym zapachu, czasem zabarwione krwią. Ważne jest jednak, aby nie pomylić tych objawów ze zwyczajną owulacją. Jeżeli jednak coś nas niepokoi, powinnyśmy jak najszybciej udać się do ginekologa, który w przypadku podejrzenia nadżerki zaleci wykonanie uściślającego badania: posiewu, kolposkopii lub cytologii, a następnie podejmie odpowiednie leczenie.

Leczenie nadżerek

Nadżerki można leczyć na kilka sposobów, jednak jego wybór zależny jest od wielkości zmian i ich umiejscowienia. Leczenie rozpoczyna się od usunięcia stanu zapalnego towarzyszącego nadżerkom. W tym celu stosuje się zazwyczaj dopochwowe leki przeciwzapalne. Czasem już to wystarczy, aby nadżerka się zagoiła. W innym przypadku należy podjąć dalsze leczenie. Jednym ze sposobów jest tzw. koagulacja chemiczna – rankę należy kilkakrotnie przemyć specjalnym preparatem, który niszczy uszkodzony nabłonek. Zdrowy odradza się w przeciągu około 2 tygodni. W tym czasie stosuje się również dopochwowe globulki hormonalne. Większe nadżerki można zniszczyć za pomocą prądu (elektrokoagulacja), lasera lub krioterapii. Bardzo duże nadżerki lub III grupę cytologiczną leczy się za pomocą wycięcia chorego fragmentu szyjki macicy. W tym przypadku konieczna będzie już hospitalizacja.

Dodaj komentarz