Najczęstsze dolegliwości stóp

grzybica

Choroby stóp to bardzo częste schorzenia. Niektóre można wyleczyć samemu, a przy innych konieczna jest pomoc specjalisty. Do gabinetu podologicznego pacjenci zwracają się z różnymi dolegliwościami, najczęstszymi są brodawki, nadmierna potliwość stóp, wrastające paznokcie oraz grzybica.

Kurzajki

Brodawki, inaczej zwane kurzajkami to często występujący problem. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Charakteryzuje się wysoko zakaźnością, dlatego trzeba starać się minimalizować ryzyko „spotkania” z tym wirusem. Na zakażenie najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością, dzieci i starsi. Do zakażeń najczęściej dochodzi na basenie lub poprzez używanie tych samych ręczników. Typową lokalizacją brodawek są stopy i dłonie. Przez miejsce ich występowania często mylone są ze zwykłymi odciskami.

Nadpotliwość stóp

Nadmierna potliwość stóp to kolejny problem, z którym przychodzą pacjenci do podologa. Na stopach i dłoniach jest duże skupisko gruczołów potowych, dlatego w tych miejscach często mamy do czynienia z nadpotliwością. Przyczyną nadmiernej potliwości może być stres, zaburzenia hormonalne i nadczynność tarczycy. Tej dolegliwości samemu ciężko się pozbyć, jednak z podologiem jest to możliwe.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to dolegliwość, która jeśli nie będzie leczona, może nawet uniemożliwić chodzenie. Zaczyna się niewinnie, od zaczerwienienia koło paznokcia, później pojawia się obrzęk, opuchnięcie i ból. Paznokieć wkręca się lub wrasta w skórę co zwiększa ryzyko wystąpienia rany i infekcji. W takim przypadku należy udać się do podologa, który ma możliwość założenia klamry ortonyksyjnej lub wykonania zabiegu kostką Arkady. Obie metody leczenia cechuje wysoka skuteczność.

Pękające pięty

Pękające pięty to kolejny, powszechny i bardzo częsty problem stóp. Skóra na piętach pęka, ponieważ jest sucha. Pod wpływem obciążenia rozciąga się i pęka. Z tego powodu każdy powinien regularnie peelingować stopy, martwy naskórek usuwać pumeksem lub tarką i nie zapominać o kremach silnie nawilżających lub maści witaminowej.

Grzybica stóp

Grzybica to częsta infekcja wywoływana przez grzyby tzw. dermatofity lub drożdżaki. Choroba ta najczęściej atakuje skórę stóp (zwłaszcza przestrzenie między palcami) oraz paznokcie. Grzybicy  nie można wyleczyć domowymi sposobami. Przy podejrzeniu infekcji grzybiczej należy udać się do podologa, który ją potwierdzi. Odpowiednie leczenie grzybicy stóp jest długotrwałe.

Dodaj komentarz