Nie warto łączyć palenia ze sportem

piłka nożna

Palenie papierosów szkodzi. Wiadomo to nie od dzisiaj, a jednak wielu ludzi wciąż trwa w tym szkodliwym nałogu, siejąc w swoim organizmie spustoszenie i nieodwracalne zmiany. W co jeszcze trudniej uwierzyć nałogowymi palaczami bywają sportowcy! Jak palenie wpływa na organizm i wydolność człowieka?

Oddziaływanie palenia na organizm

W papierosach znajduje się nie tylko nikotyna, ale również tysiące szkodliwych związków chemicznych i substancji rakotwórczych, takich jak substancje smoliste, amoniak, cyjanowodór, tlenek węgla, aceton, fenol czy chlorek winylu. Nie powinno więc dziwić, że palenie papierosów przyczynia się do powstawania zagrażających życiu chorób. Oto kilka najczęściej występujących:

  • nowotwory, między innymi najczęściej występujący u palaczy rak płuc i przełyku, rak pęcherza, rak krtani czy rak jamy ustnej a u kobiet nowotwory szyjki macicy i jajników,
  • choroby naczyniowo- sercowe, takie jak nadciśnienie, choroba wieńcowa, zaburzenia pracy serca, miażdżyca, zawał serca oraz udar mózgu, tętniak aortowy,
  • choroby układu oddechowego, np. przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma czy gruźlica,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy, a także przepuklina jelitowa,
  • choroby zębów, przede wszystkim paradontoza, próchnica, zapalenie dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust,
  • zaburzenia funkcjonowania tarczycy,
  • przyspieszone procesy starzenia się skóry.

Dym tytoniowy jest równie niebezpieczny dla palaczy biernych. Należy o tym pamiętać przed zapaleniem papierosa w obecności osób niepalących, zwłaszcza dzieci.

Palenie albo sport – rozrost mięśnia sercowego

Naukowcy dowiedli, że palenie papierosów może przyczyniać się do przerostu mięśnia sercowego. Choć nie jest to choroba, a reakcja na zwiększone obciążenie, nie należy jej lekceważyć. Prowadzić może nawet do zawału serca. Zwiększenie lewej komory serca często występuje u sportowców, którzy długotrwale przeciążają narząd. Intensywny wysiłek fizyczny w połączeniu z paleniem tytoniu nasila rozrost tego ważnego mięśnia. Aby utrzymać serce w dobrej kondycji, najlepiej zrezygnować z palenia. Warto wspomóc się lekami takimi jak Desmoksan, Nicorette czy NiQuitin, które pomagają zwalczyć głód nikotynowy.

Jak palenie wpływa na wyniki w sporcie?

Palenie papierosów upośledza aktywność fizyczną. Osoby palące muszą znacznie więcej wysiłku włożyć w budowanie masy mięśniowej. Dzieje się tak, ponieważ palenie zwiększa produkcję miostatyny, która blokuje rozwój mięśni. Wieloletni nałóg przyczynia się do gromadzenia smoły w płucach, przez co ich wydolność jest znacznie gorsza. Człowiek szybciej się męczy, jest więc mniej wytrzymały. Poza tym nikotyna upośledza przenoszenie tlenu, co skutkuje gorszą kondycją. Palenie tytoniu podnosi tętno, więc jeśli dodamy do tego wysiłek fizyczny, przeciążamy serce.

Znanych jest wielu wybitnych sportowców, którzy są palaczami. Nie świadczy to jednak o tym, że to dzięki papierosom, raczej warto zastanowić się, jak wspaniałe wyniki osiągaliby bez tytoniu.

Dodaj komentarz