Nietrzymanie moczu to częsty i bardzo wstydliwy problem, który dotyczy głównie kobiet po 50. roku życia. Przypadłość ta dotyka co drugą kobietę po menopauzie. Jak się objawia i jakie rodzaje choroby wyróżniamy? Wyjaśniamy poniżej. Większość cierpiących ignoruje lub ukrywa ten problem, wstydząc się nawet lekarza. Na wizytę u specjalisty zwykle decydujemy się późno, po 2-3 latach. Dostępne są co prawda specjalne podpaski, ale najlepiej jak najwcześniej skonsultować się z urologiem i wdrożyć też odpowiednie leczenie, gdyż schorzenie samo nie minie, a będzie się rozwijać.
Nietrzymanie moczu to choroba przewlekła, która znacznie pogarsza komfort życia i pewność siebie, dlatego warto skorzystać z różnych porad, aby z nią walczyć i cieszyć się jak najlepszymi efektami.
Kobieca choroba?
Wbrew powszechnej opinii na nietrzymanie moczu cierpią przedstawiciele obojga płci, ale faktycznie to kobiety znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Jak wynika ze statystyk, to właśnie one stają się ofiarami tej przewlekłej choroby aż dwa razy częściej niż mężczyźni.
Schorzenie najczęściej dotyka kobiet po 45–50. roku życia w wyniku spadku poziomu hormonów płciowych, ale zdarza się, że występuje także u młodszych pań. Niezależnie od wieku, nikt nie chce być skazany przez całe życie na specjalne podpaski, dlatego warto przełamać barierę wstydu i rozpocząć walkę z chorobą.
Jakie są przyczyny choroby?
Lekarze dokonali podziału nietrzymania moczu na trzy rodzaje – wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia. Poniżej krótko omówimy wszystkie wymienione odmiany.
Najczęstszym rodzajem tej dolegliwości jest wysiłkowe nietrzymanie moczu – do popuszczania dochodzi zwykle w trakcie wysiłku fizycznego – nawet lekkiego – jak trening siłowy przy użyciu hantli lub sztang, bieganie, skoki itd. Zwykle wywołuje je również kaszel, intensywny katar czy kichanie. Nie sprzyja im także codzienna ciężka praca fizyczna oraz palenie papierosów.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się kroplami moczu podczas wysiłku fizycznego. Nie musi to być podnoszenie ciężkich przedmiotów, ale choćby wstawanie z fotela. Co więcej, schorzenie ma też swoich sprzymierzeńców – jak np. otyłość, menopauza oraz okres pomenopauzalny. Objawy mogą być wywołane także przez ciąże i porody, choroby neurologiczne, przewlekły kaszel, częste infekcje dróg moczowych czy zaparcia.
Naglące nietrzymanie moczu
To z kolei wynik nadwrażliwego pęcherza oraz nagłego, silnego parcia na cewkę moczową i pęcherz. Zwykle nie można nad tym zapanować i w takich sytuacjach konieczne są podpaski. Wyciek moczu może być bardzo obfity, a nawet może dojść do całkowitego opróżnienia pęcherza.
To bardzo uciążliwa odmiana choroby, gdyż nawet przy niewielkim nagromadzeniu moczu czujemy palącą potrzebę skorzystania z toalety. Może to wynikać ze stresującego trybu życia, ale przyczyną mogą też być niewyleczone infekcje układu moczowego, cukrzyca, demencja starcza, choroba Alzheimera lub Parkinsona, stwardnienie rozsiane, niektóre leki.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia
Trzeci rodzaj choroby polega na utracie moczu z powodu przepełnienia pęcherza i rozciągnięcia jego ścian. Zdarza się jednak, że można świadomie kontrolować opróżnianie pęcherza i zmagać się z tym problemem tylko czasowo – powody mogą być różne, m.in. zapalenia pęcherza, zażywanie moczopędnych leków, wypicie dużej ilości napojów alkoholowych lub kawy.
W razie wystąpienia objawów warto wybrać się do lekarza, aby pokonać problem jeszcze w zalążku. Zaniedbana choroba będzie się rozwijać, przez co stanie się trudniejsza do pokonania.