Odżywki dla sportowców – skąd taka ich popularność?

suplementy

Jeśli interesujemy się kulturystyką i ćwiczeniami to z pewnością prędzej czy później natrafimy na temat odżywek dla sportowców. Wynika to głównie z tego, że nasze zapotrzebowanie na odpowiednie składniki odżywcze wzrasta wraz z tym, ile wysiłku wykonujemy w przeciągu dnia/tygodnia. Po jakimś czasie istnieje duża szansa, że sama dieta nie będzie dla nas wystarczająca lub to, ile musimy zjeść by wycisnąć z siebie jak najwięcej da nam efekt odwrotny do zamierzonego. Z tego powodu warto przybliżyć się dokładnie temu, czym są suplementy diety dla sportowców i które z nich uznaje się za najbardziej popularne na rynku. Zapraszam!

Odżywki dla sportowców mają do siebie to, że są wspomagaczami, które mogą dostarczyć odpowiednich składników odżywczych zależnie od potrzeb bez obaw o to, czy przy okazji nie dorzucamy czegoś niepotrzebnego do naszego organizmu. Na rynku odnajdziemy wiele firm, które proponują suplementy diety przeróżnej maści, jak https://sklep.kfd.pl/ gdzie proponują rozwiązania pewnych i legalnych firm. Popularność takich rozwiązań w przeciągu lat szczególnie wzrosła ponieważ coraz więcej osób interesuje się byciem fit i chce osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Należy jednak pamiętać, że odżywki są tylko dodatkiem. One same nie są w stanie wyrzeźbić naszego ciała, ponieważ zawsze najistotniejszymi kwestiami pozostaną trening i dieta. Bez tych dwóch niestety nic nie osiągniemy dlatego zawsze warto o tym pamiętać jeśli planujemy skorzystać z takich rozwiązań jak suplementy diety.

Poniżej przedstawię najciekawsze produkty jakie odnajdziemy na rynku w kwestii odżywek dla sportowców. Warto jednak zaznaczyć, że to są tylko przykłady ponieważ w dzisiejszych czasach możemy spotkać przeróżne kombinacje składników odżywczych, które mogą wpłynąć na nasze ćwiczenia.

Białko

Najlepiej jest oczywiście zacząć od najbardziej klasycznego rozwiązania. Każdy z pewnością kto cokolwiek wie o kulturystyce, to zna fenomen białka i ćwiczeń. Nie jest to oczywiście nic zaskakującego ponieważ ten składnik odżywczy jest dla nas bardzo istotny zarówno w codziennym życiu, jak i w siłowni ponieważ wpływa na nas w następujący sposób:

 • magazynuje w nas żelazo
 • może działać jako źródło energii dla naszego organizmu
 • transportuje tlen wraz z krwią
 • stanowi ważny element naszych tkanek

Również jego brak może mieć opłakane skutki dla naszego ciała, jak problemy ze snem, depresja czy zanik popędu płciowego! W przypadku naszego treningu mówi się o takich pozytywach, jak:

 • zapobieganie utworzonej już muskulatury
 • wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej
 • skrócenie czasu regeneracji potreningowej

Oczywiście efektów może być tak naprawdę o wiele więcej. Jednakże, są to szczególnie istotne i zachęcające konsekwencje stosowania tej odżywki dla kulturystów, zarówno amatorów jak i profesjonalistów. W kwestii białka odnajdziemy dwa najbardziej znane i istotne rodzaje:

 • Białko serwatkowe – dla wielu jest to klasyk w kwestii suplementów diety, który swoją sławę zawdzięcza efektywności, niskiej cenie i badań na przestrzeni lat, które potwierdzają jego działanie. Istnieją trzy rodzaje tych protein, które różnią się głównie od siebie przyswajalnością oraz poziomem czystego białka w produkcie. Najpopularniejszym jest z pewnością WPC (Whey Protein Concentrate) czyli koncentrat białka serwatkowego. Jego dość niska cena i poziom czystego białka (80%) zachęciła wielu kulturystów do stosowania tego produktu zarówno na początku swojej przygody z treningiem jak i już w późniejszych fazach. Kolejnym rodzaj jaki spotkamy jest WPI (Whey Protein Isolate), czyli izolat białka. W tym przypadku mówimy już o około 90% czystego białka oraz dodatkowo braku laktozy co może zachęcić osoby, które mają problemy z nietolerancją tego składnika. Ostatnim rodzajem jest WPH (Whey Protein Hydrolysate), lub też hydrolizat białka serwatki. Uznawany często za produkt “premium” dzięki temu, że posiada w sobie do 100% czystego białka. Powstaje poprzez proces zwanym hydrolizą enzymatyczną, dzięki któremu ostatecznie białko jest o wiele lepiej przyswajane w naszym żołądku.
 • Kazeina micelarna -odobna do WPC w kwestii ilości czystego białka, jej główną zaletą jest jednak to, że rozkłada się o wiele wolniej w żołądku co daje nam dłuższe wchłanianie do naszego organizmu. Z tego powodu jest często polecana jako suplement na noc, który nie wpłynie na jakość naszego snu

Oczywiście oprócz wyżej wymienionych rodzajów białka na rynku odnajdziemy o wiele więcej przeróżnych jak chociażby białko jajeczne (albuminowe) czy białko roślinne (głównie soja)!

Kreatyna

Kolejny istotny suplement diety, który również ma bardzo długą historię w świecie kulturystyki. Dzięki temu posiada ogromną ilość badań, które potwierdzają jej działanie oraz bezpieczeństwo przyjmowania. Kreatyna jest związkiem chemicznym, który powstaje z trzech istotnych aminokwasów:

 • glicyna
 • arginina
 • metionina

Szczególną zaletą suplementacji tego produktu jest to, że kreatyna jest ciężko dostępna w normalnej diecie. Oczywiście odnajdziemy ją w mięsie wołowym czy wieprzowym. Jednakże, są to bardzo śladowe ilości także pozyskiwanie jej w ten sposób nie jest zalecane. Czemu jednak warto się nią suplementować? Głównie dlatego, bo wpływa na rozwój naszych mięśni w organizmie, co jest zazwyczaj najważniejszym celem dla wielu osób, które chodzą trenować i starają się utrzymać jak najlepsze wyniki poprzez dostarczanie większej ilości energii do naszych mięśni! Oprócz tego jest w stanie wspomóc tworzenie się beztłuszczowej tkanki mięśniowej co będzie oznaczało lepszą jakość naszych ćwiczeń.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kreatyny jest monohydrat kreatyny, który powstaje poprzez połączenie kreatyny z cząsteczką wody. Często jest to produkt zalecany dla początkujących. Jednakże, przy okazji wiele osób pozostaje przy tym rodzaju ponieważ jest dla wielu najpewniejszym i najtańszym wyborem. Pomimo tego odnajdziemy również wiele innych opcji, jak jabłczan, ester etylowy czy azotan!

Aminokwasy BCAA

Ostatnim popularnym suplementem o którym wspomnimy są aminokwasy BCAA (branched chain amino acids) lub też aminokwasy egzogenne o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. Uznaje się, że warto je przyjmować ponieważ mogą nam dostarczyć dodatkowej energii podczas treningu oraz wpłynąć na eliminację zmęczenia po treningu. Jednakże, istnieje wiele kwestii spornych co do tego, co rzeczywiście odżywka ta potrafi. Często uznaje się, że określone pozytywy rzeczywiście mogą wystąpić, ale u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem i suplementacją. Warto z tego powodu mieć to na uwadze gdy planujemy skorzystać z takich rozwiązań jak BCAA.

Podsumowanie

Oczywiście na rynku odnajdziemy o wiele więcej ciekawych odżywek dla sportowców. Powyżej wymienione są tymi, które uznaje się za najbardziej standardowe i wiele osób właśnie na sam początek polecam skorzystać z tych suplementów diety!

Dodaj komentarz