Pierwszy raz na siłowni – właściwy dobór stroju

strój

Wraz z początkiem wiosny wiele osób postanawia rozpocząć aktywny tryb życia i zadbać o swoją sylwetkę. Pomimo, iż pogoda zaczyna nas rozpieszczać i dawać coraz więcej możliwości na aktywność fizyczną na zewnątrz, niektórzy decydują się jednak na rozpoczęcie swojej przygody z siłownią. Jednakże zanim zaczniesz uczęszczać na treningi rozważ kilka ważnych kwestii.

Przed pierwszą wizytą na siłowni warto zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego stroju. Obecnie dużo marek odzieżowych, w tym nie tylko sportowych, proponuje ubrania do ćwiczeń, lecz nie zawsze są one dopasowane do wybranych aktywności fizycznych. Warto zatem zastanowić się nad wybraniem właściwego stroju dla maksymalnego komfortu.

Bawełna a materiały syntetyczne

Może się wydawać, że wybranie stroju sportowego jest prostym zadaniem. Większość osób wciąż wybiera komplet na siłownię z ubrań, które już posiadają. Niestety bawełniane rzeczy, których najwięcej mamy w swoich szafach, nie są odpowiednie do wykonywania ćwiczeń. Bawełna jest świetnym materiałem dla odzieży, którą nosimy na co dzień. Pozwala ona skórze oddychać i nie powoduje podrażnień. Jednak w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, bawełna pochłania wilgoć i pozostawia ślady. Mokra odzież z kolei wpływa negatywnie na termoregulację i obciąża ciało, zmniejszając wytrzymałość.

W przeciwieństwie do bawełny materiały syntetyczne, takie jak poliamid zapewniają odpowiednią wentylację i odprowadzają wilgoć na zewnątrz, pozwalając skórze oddychać. Na przykład, koszulki techniczne polskiego producenta odzieży sportowej CunaZONE wykonane są w 80% z poliamidu oraz posiadają dodatkowo właściwości chłodzące. Odzież sportowa z materiałów syntetycznych jest zazwyczaj dużo lżejsza i bardziej elastyczna, co może pozytywnie wpłynąć na jakość treningu.

Dostosowanie odpowiedniego stroju

Zgodnie z powyższymi informacjami odzież sportowa z materiałów syntetycznych zapewnia lepszy komfort, niż odzież bawełniana. Istotny jest również krój. Dopasowane koszulki są wygodniejsze, dlatego że nie przeszkadzają podczas wykonywania ćwiczeń. Chociaż niektórzy wolą koszulki o luźnych krojach. Dają one dodatkową wentylację i nie przylegają do skóry, co w przypadku ubrań dopasowanych może powodować dyskomfort, szczególnie w trakcie intensywnych ćwiczeń, kiedy skóra bardziej się poci. To samo można powiedzieć o legginsach. Dopasowane elastyczne legginsy zapewniają większy poziom komfortu, chociaż są najczęściej wybierane przez kobiety, podczas gdy mężczyźni wybierają luźniejsze spodenki. W obu przypadkach warto zdecydować się na korzyść materiałów syntetycznych i zostawić stare dresy (wybór numer jeden początkujących) w domu.

Buty wsparciem dla stóp

Buty należy wybierać ze względu na aktywność fizyczną, którą zamierzasz podjąć. W przypadku ćwiczeń cardio (bieganie czy rower) buty na grubszej podeszwie są lepszą opcją. Ponieważ w trakcie takich ćwiczeń ciężar ciała przenosi się na stopy, więc potrzebują one wsparcia i amortyzacji ze strony butów. Jeśli decydujesz się na trening siłowy, stopy powinne mieć maksymalny kontakt z podłogą. Specjalne buty minimalistyczne, których podeszwa jest bardzo cienka, pozwalają na ustabilizowanie stóp jako podpory.

Buty w pierwszej kolejności mają zabezpieczać stopy przed kontuzją i dodawać wsparcia podczas wykonywania treningów. Różne typy obuwia w inny sposób chronią stopy i zapewniają wsparcie podczas treningu.

Dodaj komentarz