Praca przy komputerze – jakie niesie ze sobą zagrożenia?

komputer

Coraz więcej osób wybiera pracuje przy komputerze. Jest to spowodowane gwałtownym rozwojem branży IT, a co za tym idzie – wzrost zapotrzebowania na jej pracowników. Taka praca niesie jednak ze sobą pewne zagrożenia, których nie powinno się ignorować.

Kręgosłup

Praca przy komputerze wymusza często niewłaściwą postawę ciała. Powoduje to obciążenie kręgosłupa, które może być przyczyną bólu oraz zwyrodnień. Najczęściej pojawiającym się problemem jest pogłębiona kifoza piersiowa, czyli po prostu garb. Towarzyszą mu bóle mięśniowo-szkieletowe okolic szyi, barków i pleców. Warto więc zadbać o właściwie zorganizowane miejsce pracy. Należy dopilnować by nogi oraz łokcie znajdowały się we właściwym ułożeniu. Szyja powinna być wyprostowana, a ekran w miarę możliwości – na wysokości oczu.

W prawidłowym ustawieniu wszystkich elementów może pomóc specjalista ds. BHP lub fizjoterapeuta. W ciągu dnia pracy warto też robić sobie przerwy na popularnie zwane „rozprostowanie kości” lub zmieniać pozycję na stojącą. Ułatwiają to specjalne biurka, których poziom można swobodnie zmieniać.

Nadgarstki

Osoby, które dużo pracują przy komputerze uskarżają się też na bóle nadgarstków i kończyn górnych. Niejednokrotnie wymagają one konsultacji z fizjoterapeutą, tym bardziej, że bóle czasami okazują się wstępem do zespołu cieśni nadgarstka. Choroba ta często kończy się leczeniem operacyjnym, a później wymaga rehabilitacji.

Brak ruchu

Niestety, ale bóle kręgosłupa to nie jedyny problem, z którymi borykają się osoby pracujące przy komputerach. Najczęściej prowadzą one siedzący tryb życia o zbyt małej ilości aktywności fizycznej. Nie mają one wystarczająco dużo czasu lub motywacji, by trenować w swoim wolnym czasie. W związku z tym to naturalne, że pojawiają się tego konsekwencje – przede wszystkim nadwaga, która z kolei prowadzi do bólów mięśniowo-szkieletowych oraz osłabienia ogólnej wydolności całego organizmu.

W walce z bólami pomoże zdrowy tryb życia, który obejmuje zrównoważoną dietę oraz niezbędny ruch. Przydatna może też okazać się pomoc fizjoterapeuty. Jego zadaniem będzie wsparcie w walce z bólem oraz skomponowanie zestawu ćwiczeń, który będzie najlepiej dopasowany do potrzeb pacjenta. W szczególnych przypadkach warto też rozważyć kinesiotaping. Pomoże on zredukować doskwierający ból.

Problemy ze wzrokiem

Długa praca przed ekranem komputera wiąże się też z nadwyrężeniem zmysłu wzroku. Warto więc zadbać o właściwą higienę oczu. Podstawą jest korzystanie z filtru na ekran lub okularów, których szkła podnoszą komfort korzystania z komputera. Dużym problemem jest też zespół suchego oka. Jest on wynikiem tego, że osoby wpatrujące się w monitory mrugają rzadziej – ich oczy mają więc tendencję do wysychania. Chorobie tej można zapobiec robiąc regularne przerwy w pracy oraz stosując krople nawilżające. Można kupić je bez recepty w każdej aptece oraz w drogerii. Warto też pamiętać o ćwiczeniach gałek ocznych.

Aspekt psycho-społeczny

Nie można też zapominać, że praca przy komputerze wzmaga alienację pracownika. Nie potrzebuje on kontaktu z żywym człowiekiem, bo większość swojego czasu spędza w świecie cyfrowym. Konsekwencją tego może być strach przed ludźmi, alienacja oraz brak zdolności do nawiązywania zdrowych kontaktów społecznych. Tym bardziej, że wykazano już uzależniające działanie komputerów i Internetu. Najbardziej uzależnione osoby czują się bezpieczne wyłącznie przy włączonym komputerze. Takie schorzenia wymagają konsultacji z psychologiem lub specjalistą ds. uzależnień.

Dodaj komentarz