Regulacja poziomu testosteronu – porady i skuteczne metody

bezdech

Chyba każdy mężczyzna wie, że testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym. Niestety wraz z procesem starzenia się poziom testosteronu w organizmie każdego mężczyzny zaczyna spadać – to naturalne. Na szczęście istnieją kroki, które można podjąć, aby spowolnić, a nawet odwrócić ten proces.

Dobre zdrowie i samopoczucie mężczyzny wymagają odpowiedniego poziomu testosteronu. Jego spadek niekorzystnie wpływa na budowę ciała. Ogólna masa mięśniowa ulega zdegradowaniu, a tłuszczowa – wręcz przeciwnie

Niedobór tego hormonu niestety wpływa również na dysfunkcje w sferze seksualnej, powodując często zmniejszenie popędu płciowego, gorszą jakość erekcji, a nawet bezpłodność.

Oto kilka sposobów na uregulowanie poziomu testosteronu:

Odpowiednia dawka snu

Brak snu niekorzystnie wpływa działanie całego organizmu jak i na odpowiedni poziom hormonów i substancji chemicznych, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania – w tym testosteronu.

Szereg badań na Uniwersytecie w Chicago wykazał, że poziom testosteronu może spaść u mężczyzn wyniku niedoboru snu. Przeprowadzono eksperyment, w którym brali udział zdrowi, młodzi mężczyźni. W ciągu każdego tygodnia mieli z góry określony czas, który mogli przeznaczyć na sen. Kolejno: 10, 8 i 5 godzin. Naukowcy stwierdzili, że po zaledwie jednym tygodniu ograniczonej ilości snu (5 godzin), poziom testosteronu spadł aż o 15 % w stosunku do wyników z tygodnia, w którym czas snu wynosił 8 godzin. Dla kontrastu, w wyniku strarzenia się, poziom testosteronu spada średnio o 1-2% rocznie w tej samej grupie wiekowej (27-34 lat).

Zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu powinno być priorytetem dla każdego z nas, szczególnie dla ludzi zmagających się z niedoborem testosteronu. Należy przeznaczyć co najmniej 7-8 godzin każdej doby na zdrowy, nieprzerwany sen.

Zbilansowana dieta

Badania od dawna wykazują, że dobre odżywianie jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu testosteronu i ogólnego zdrowia. Warto wiedzieć, że objadanie się i dieta gwarantująca efekt jojo zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu. Efekt ten jest najbardziej widoczny u sportowców i osób bardzo aktywnych.

Najlepszymi dietami są te, które zawierają pełnowartościowe produkty i zapewniają zdrową harmonię tłuszczów, węglowodanów i białek. Stosowanie zdrowej i odżywczej diety może utrzymać wszystkie hormony w organizmie w stanie równowagi i wpływać na optymalny stan zdrowia w dłuższej perspektywie.

Aktywność fizyczna

Im więcej ruchu zażywa mężczyzna, tym więcej testosteronu będzie on miał. Zwiększenie aktywności fizycznej stymuluje produkcje testosteronu potrzebnego do rozwoju mięśni i redukuje tkankę tłuszczową. Otyli mężczyźni w każdym wieku mają z reguły niższy poziom testosteronu niż ich zdrowi rówieśnicy.

Redukcja stresu

Stres bez wątpienia jest jednym z największych wrogów testosteronu. Co więcej, stres jest niebezpieczny dla wszystkich funkcji w organizmie i może prowadzić do wielu, chronicznych problemów.

Gdy znajdujemy się w sytuacji stresowej poziom kortyzolu wzrasta. Hormon ten odpowiedzialny za zarządzanie wieloma procesami w ciele, w tym za metabolizm i ma swój udział w systemie immunologicznym. Bardzo często jest nazywany także hormonem stresu. Dowiedziono, że podwyższony kortyzol negatywnie wpływa na poziom męskiego hormonu.

Unikanie stresogennych bodźców jest tutaj kluczem. Poprawi to nie tylko działanie gospodarki hormonalnej, ale także polepszy ogólną kondycje psychiczną i fizyczną organizmu.

Suplementacja

Farmakologia to najpotężniejsza broń do walki ze złym funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej organizmu. Istnieje szereg różnych preparatów zdolnych do skutecznego poprawienia poziomu testosteronu. Odwiedź sklep oraljelly-kamagra.com i zapoznaj się z jego ofertą.

Odpowiednia suplementacja i leczenie farmakologiczne są najskuteczniejszą metodą do regulacji testosteronu i zazwyczaj stosuje się je w pierwszej kolejności. Przy współczesnym trybie życia eliminacja czynników zmniejszających poziom testosteronu może być niestety utrudniona.

Dodaj komentarz