Rodzaje syropów na kaszel

syrop

Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów przeziębienia i grypy. Należy spodziewać się go również w przebiegu rozmaitych infekcji dolnych dróg oddechowych. Kaszel to oczywiście nic przyjemnego, a osobie chorej przysparza wielu cierpień, jednak należy pamiętać, że nie jest on całkiem bezużyteczny. Dlatego właściwe radzenie sobie z kaszlem nie zawsze oznacza jego tłumienie.

– Pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy w obliczu pojawiającego się kaszlu, jest oczywiście sięgnięcie po syrop. Jednak kupując syrop na kaszel należy zachować ostrożność – podpowiada specjalista z Apteki MIRO. – Nie wszystkie preparaty stosowane przy kaszlu mają takie same działanie, a niektóre wzajemnie się wykluczają.

Jakie mamy rodzaje syropów na kaszel i kiedy je stosować?

Syrop na suchy kaszel

Na początek przyjrzyjmy się bliżej suchemu kaszlowi, który jest bez wątpienia najbardziej uciążliwy. Suchy kaszel pojawia się zazwyczaj na początku przebiegu choroby i jest wyjątkowo męczący. Taki rodzaj kaszlu nazywany jest także nieproduktywnym, ponieważ nie towarzyszy mu odkrztuszanie.

Napady suchego kaszlu mogą być bardzo bolesne i męczące. Jednocześnie są niezwykle szkodliwe, osłabiają bowiem cały organizm, a przede wszystkim silnie podrażniają drogi oddechowe. Mierząc się z taką dolegliwością warto sięgnąć po syrop przeciwkaszlowy.

Syropy przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlu. Taki efekt jest osiągany różnymi sposobami, np. przez oddziaływanie na ośrodek kaszlu znajdujący się w rdzeniu przedłużonym. Są to tzw. leki działające ośrodkowo, które zazwyczaj zawierają kodeinę, butamirat lub dekstrometorfan.

Inną grupę syropów na kaszel suchy stanowią preparaty działające obwodowo. Najczęściej są to syropy roślinne, bogate w substancje śluzowe, które tworzą na drogach oddechowych ochronną warstwę.

Syrop na mokry kaszel

W bardziej zaawansowanej fazie rozwoju przeziębienia, a także w przebiegu zapalenia oskrzeli czy płuc, najczęściej mamy do czynienia z kaszlem mokrym, produktywnym. Taki kaszel, choć również może być dokuczliwy, jest zjawiskiem pożądanym, ponieważ umożliwia usuwanie z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny.

Kaszlu mokrego w żadnym wypadku nie należy tłumić, dlatego niewskazane jest stosowanie preparatów przeciwkaszlowych. Wprost przeciwnie, mierząc się z nim, warto sięgnąć po syrop wykrztuśny, który rozrzedzi wydzielinę, przez co ułatwi jej odkrztuszanie.

Syropy wykrztuśne komponowane są na bazie substancji mukolitycznych, takich jak sulfogwajakol i gwajafenezyna, bromheksyna, ambroksol. Dostępne są także ziołowe syropy wykrztuśne.

Dodaj komentarz