Skład kosmetyków do ciała – czego szukać, czego unikać?

lab

Kosmetyki z niewłaściwym składem mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Często uczulają i podrażniają skórę. Ważne jest zatem, aby sprawdzić, z czego składa się balsam czy krem, zanim nałożymy go na skórę. Jakie składniki działają na naszą cerę dobroczynnie? Czego powinniśmy unikać?

Czego szukać w kosmetykach do ciała?

Istnieje wiele kosmetyków o bardzo dobrym składzie, który faktycznie pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji. Im wyżej pożądany składnik znajduje się na liście składników, tym więcej jest go w produkcie. W kosmetykach powinniśmy szukać:

  • Składników aktywnych – wzmacniają i regenerują skórę. Docierają do głębszych warstw skóry, poprawiając jej kondycję. Do składników aktywnych zalicza się ekstrakty roślinne, wyciągi z alg, witaminę E i C, substancje antybakteryjne, łagodzące i fitohormony.
  • Kwasu hialuronowego – silnie nawilża, ujędrnia i wzmacnia strukturę skóry.
  • Olejów naturalnych – mają duży wpływ na poprawę kondycji skóry i włosów. Mają działanie odżywcze, silnie nawilżające, regenerujące, ochronne, a nawet przeciwstarzeniowe. Najczęściej stosowane są olej kokosowy, arganowy, jojoba, migdałowy i z avocado.
  • Witaminy A i witamin z grupy B – poprawiają odporność i elastyczność skóry, niwelują zmarszczki.

Istnieje wiele innych, cennych składników w kosmetykach, takich jak retinol, mocznik, witaminy i minerały. Balsam i jego skład powinien dobrany być do potrzeb skóry.

Szkodliwe składniki kosmetyków do ciała

Niestety w sprzedaży dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji ciała, które w swoim składzie zawierają szkodliwe i niebezpieczne substancje. Wybierając kosmetyki, wystrzegać należy się tych, które w składzie zawierają:

  • Formaldehydy oraz inne konserwanty – stosowane do utwardzania płytki paznokcia w lakierach do paznokci oraz jako konserwanty. To silny alergen powodujący podrażnienia oczu, układu oddechowego i skóry. Przyśpieszają proces starzenia się skóry i podejrzewa się je o działanie rakotwórcze.
  • Olej mineralny i parafina – rozpuszczalnik dla składników w kosmetykach i wypełniacz. Utrudnia prawidłowe oddychanie skóry, wywołuje trądzik i zaskórniki i utrudnia regenerację skóry.
  • Silikony – wpływają na gładkość skóry i włosów. Mogą powodować nasilenie się trądziku, wyprysków i zaskórników. Nie ulegają rozkładowi, gromadząc się w tkankach. Są trudne do usunięcia z twarzy i włosów.
  • Aluminium – blokuje proces wydzielania potu. Mogą uczulać i podrażniać.
  • Substancje zapachowe – mogą uczulać i podrażniają skórę.

Naturalny balsam do ciała – dlaczego warto go używać?

Bezpiecznie i zdrowo jest wybierać kosmetyki naturalne. Pozbawione są one szkodliwych konserwantów, parabenów i barwników. Bogate za to w cenne oleje i witaminy. Wybierając organiczny krem czy balsam do ciała, możemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy skórze.

Dobór odpowiednich kosmetyków, pozbawionych szkodliwych substancji, pozwoli cieszyć się dobrą kondycją skóry dłużej. Warto dokonywać świadomych wyborów.

Dodaj komentarz