Sól fizjologiczna – rodzaje i stosowanie

sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna powinna znajdować się w każdym domu. Jest wykorzystywana w medycynie, ale i kosmetyce. Szczególne zastosowanie ma sól fizjologiczna do oka u małych dzieci. Jest bezpieczna i nie podrażnia. Skutecznie oczyszcza, nawilża i pielęgnuje.

Czym jest sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna to wodny, izotoniczny roztwór chlorku sodu. Stanowi dla organizmu główne źródło jonów sodu i chloru, które regulują gospodarkę wodną, ciśnienie krwi i mają wpływ na prawidłowe działanie układu nerwowego. Chlorek sodu stanowi podstawowy składnik soli kuchennej, soli warzonej oraz soli drogowej. W przyrodzie zaś występuje jako minerał tworzący pokłady soli kamiennej, czyli halit.

Chlorek sodu wskazany jest przy uzupełnianiu niedoborów jonów sodu i chloru, przemywania oczu, gardła czy nosa. Stosuje się go podczas inhalacji oraz do nawilżania oczu.

Sól hipertoniczna i sól fizjologiczna – różnice

Domowa apteczka powinna zostać uzupełniona o równie ważną sól hipertoniczną. Jest to roztwór o wyższym stężeniu, przekraczającym 0,9% NaCl. Dzięki wyższemu stężeniu soli, woda przemieszcza się w kierunku roztworu, udrażniając np. nos z zalegającej wydzieliny. Zjawisko to występuje po zastosowaniu hipertonicznego roztworu wody morskiej.

Sól hipertoniczną stosuje się do udrażniania nosa oraz nebulizacji. Nie powinna być stosowana do celów pielęgnacyjnych czy higienicznych.

Sól fizjologiczna, posiadająca stężenie takie jak płyny fizjologiczne, nie ma takich właściwości udrażniających. Może być jednak wykorzystywana do codziennej higieny oraz pielęgnacji oczu, nosa, a nawet skóry.

Zastosowanie soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna kojarzy się z medycyną. Jej zastosowanie jest jednak szersze.

  • W medycynie szczególną rolę odgrywa w przypadku biegunek, wymiotów czy odwodnienia. Podawana jest w formie kroplówki. Często używa się jej do obmywania ran. Polecana jest do zakrapiania oczu, nosa czy uszu w celu nawilżenia lub przemycia. Sprawdza się podczas inhalacji.
  • W kosmetyce wykorzystuje się ją jako zamiennik do płynów micelarnych. Jest również dobrą alternatywną do mycia twarzy zamiast wody z kranu. Można ją wykorzystać jako bazę do samodzielnie robionych kosmetyków.
  • W medycynie estetycznej korzysta się z niej w celu przeprowadzenia zabiegów takich jak mikrodermabrazja czy oksybrazja.

Sól fizjologiczna do oka – higiena dziecięcych oczu

Sól fizjologiczna szczególne zastosowanie znalazła do pielęgnacji i higieny dzieci. Można przemywać nią kikut od pępowiny, zakrapiać nosek dziecka czy myć oczy. To ostatnie jest bardzo ważne. Noworodki cierpią często na zatkanie kanaliku łzowego, oczy wówczas ropieją. Zachowanie właściwej higieny jest wówczas niezwykle istotne. Idealnym rozwiązaniem jest sól fizjologiczna do oka zaaplikować należy kilka kropel i pozwolić, aby nadmiar wypłynął. Następnie przetrzeć wacikiem.

Sól fizjologiczna to uniwersalny preparat, który pomaga na wiele problemów. Warto mieć ją w swojej apteczce.

Dodaj komentarz