Tenis ziemny to dyscyplina sportu, która w naszym kraju z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Polski Związek Tenisowy szacuje, że w naszym kraju 250 tysięcy osób gra w tenisa. Warto wiedzieć, że historia polskiego tenisa ziemnego jest niezwykle bogata. W poniższym artykule opisujemy ją krok po kroku. Zapraszamy do lektury!
Na ziemiach polskich tenis pojawił się na koniec XIX stulecia. Do 1910 był on traktowany jako rozrywka towarzyska dla elit – głównie dlatego, że rakiety tenisowe Babolat (jedna z pierwszych marek rakiet tenisowych, założona w 1875 roku) były bardzo drogie i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Przez zabory sport ten rozwijał się w różny sposób w zależności od polityki danego zaborcy. Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości rozpoczęła się nowa epoka w historii polskiego tenisa. W 1919 roku sekcja tenisowa KS Warta Poznań zorganizowała pierwszy w historii Polski ogólnokrajowy turniej tenisowy – wygraną był tytuł mistrzostwa Wielkopolski. Z kolei w 1921 roku powstał Polski Związek Lawn Tenisowy.
Polski Związek Tenisowy
Polski Związek Tenisowy został założony dokładnie 27 sierpnia 1921 roku – wówczas nosił nieco inną nazwę (Polski Związek Lawn Tenisowy, w skrócie PZLT). Pierwszym prezesem organizacji został Zdzisław Szulc z Warty Poznań. Już w pierwszym roku funkcjonowania stowarzyszenia w naszym kraju odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski. Za pierwszy międzynarodowy oficjalny start uznaje się udział drużyny polskiej w Pucharze Davisa – miało to miejsce w 1925 roku. W 1927 rozegrano pierwsze drużynowe mistrzostwa Polski. Z kolei międzynarodowe mistrzostwa Polski odbyły się pierwszy raz w 1931.
W sierpniu 1945 doszło do reaktywacji Polskiego Związku Tenisowego pod obecną nazwą, zaś we wrześniu tego samego roku odbyły się XIX narodowe mistrzostwa Polski. W latach 1950-1956 działalność organizacji była zawieszona. Zadania instytucji przejęła Sekcja Tenisowa Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. W marcu 1957 roku doszło do ponownej reaktywacji PZT. W 2012 roku stowarzyszenie zrzeszało 16 związków okręgowych oraz 310 klubów. Licencje PZT posiadało 1834 zawodników.
Pierwsze Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn
Pierwsze Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn odbyły się w 1921 roku w Krakowie w dniach od 8 do 11 września na kortach AZS. Wyniki meczów prezentowały się następująco:
- Edward Kleinadel – Władysław Szwede: 6:1, 6:0, 6:2;
- Wiera Richterówna – Wanda Dubieńska – 6:1, 7:5;
- Edward Kleinadel / Jan Kowalewski – Władysław Szwede / Ksawery Zachar – 6:4, 5:1, krecz;
- debel kobiet nie odbył się,
- Jadwiga Żochowska / Edward Kleinadel – Wiera Richterówna / Jan Kowalewski – 6:1, 6:1.
Pierwsze Mistrzostwa Polski Juniorów
Pierwsze Mistrzostwa Polski Juniorów miały miejsce w 1927 roku w Krakowie na kortach AZS. Odbywały się w dniach od 11 do 16 sierpnia. Przeprowadzono jedynie jedną rozgrywkę – debel chłopców nie odbył się. Wyniki meczu były następujące:
- Ernest Wittman – Gustaw Weinthal – 6:1, 6:3.
Mistrzostwa Polski w tenisie 2018
Mistrzostwa Polski w tenisie, które odbyły się w 2018 roku w dniach 16-23 czerwca, były 92. edycją tego niezwykle ważnego wydarzenia. Mecze rozgrywane były na terenie kortów tenisowych w Gliwicach przy ulicy Kosynierów 6. Mistrzostwa Polski to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tenisowych, która wyłania najbardziej utalentowanych zawodników z tej dziedziny. 92. edycję wśród kobiet wygrała Marta Leśniak, zaś spośród mężczyzn najlepszy był Maciej Rajski. Pula nagród była najwyższa w historii Mistrzostw Polski – wynosiła ponad 100 tysięcy złotych. Eksperci zwracali również uwagę na profesjonalną organizację oraz świetne przygotowanie wszystkich zawodników.