Wybór rodzaju obuwia do biegania

buty

Podstawowym pytanie, które zadaje każdy początkujący biegacz jest – „jak wybrać idealne buty?”. Oczywiście wiele zależy od faktu jaki tryb życia prowadziliśmy dotychczas oraz w jakim terenie mamy zamiar biegać. Odpowiednio dobrane buty pomogą nam podjąć pierwsze kroki ku nowej pasji, a także zapewnią nam komfort i wygodę.

Nowoczesne technologie – hit czy kit?

Niestety nowoczesne i wręcz kosmiczne technologie, o których często słyszymy w reklamach, to po prostu chwyt marketingowy. Naturalnie jednakże warto pamiętać że jakość obuwia idzie w parze z jego ceną, dlatego wybierając najtańsze obuwie, nie możemy liczyć na jego trwałość czy wygodę użytkowania. Dobrej jakości buty do biegania są wygodne, stworzone z mocnych i wytrzymałych materiałów, a dodatkowo zapewniają mniejsze ryzyko kontuzji.

Jak dobrać buty do biegania?

Nieco nieznanym terminem dla amatorów biegania jest pronacja, która jednocześnie jest niezwykle ważna, kiedy wybieramy idealnie dopasowane obuwie. Pronacja jest to sposób, w jaki nasza stopa obraca się do wewnątrz w czasie ruchu. Jeśli buty będą nieadekwatnie dobrane pod tym względem zwiększy się prawdopodobieństwo urazu.

Wybierając buty warto również określić swój znak wodny. W tym celu należy wykonać test polegający na tym, aby spód stopy zwilżyć wodą, a następnie odcisnąć jej kształt na kartce papieru. Dzięki tej prostej czynności określimy, jaki jest typ naszego podbicia. Wyróżniamy:

  • Podbicie normalne
  • Podbicie niskie
  • Podbicie wysokie

Buty trailowe, czy do biegania po ulicy?

Jak sama nazwa wskazuje buty do biegania na ulicy, służą nam do biegania po prostej i stosunkowo równej powierzchni. Używać możemy ich na asfalcie, czy też chodniku. Sprawdzają się również, jeśli biegamy po ubitych ścieżkach, czy też leśnych duktach. Zaletą tego rodzaju butów jest ich niewielka waga, a także znaczna elastyczność.

Z kolei buty trailowe, sprawdzają się wówczas kiedy biegamy po terenie naturalnym. Na ogół taki teren wyróżnia się dużą ilością piasku, kamieni, a często też błota. Obuwie trailowe wyróżnia się twardą powierzchnią z agresywnym bieżnikiem. Dzięki temu biegacz zapewnia sobie ochronę podbicia stopy a także dużą stabilizację.

Jeżeli nie wiesz w jaki sposób wybrać obuwie dla siebie do biegania, warto skorzystać wziąć pod uwagę pomoc specjalisty. Warto również odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Jak długo biegamy
  • Czy biegamy zawodowo, czy też dla relaksu
  • Ile ważymy
  • Na jakim terenie biegamy
  • Jaki kształt ma nasza stopa

Duży wybór właściwego i zdrowego obuwia do biegania znaleźć można na https://www.eobuwie.com.pl/sport/bieganie.html

Dodaj komentarz