Zaćma cukrzycowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć

zaćma

Naukowcy podają, że na zaćmę choruje nawet 800 tysięcy Polaków. Nieleczona katarakta może prowadzić do zaniku gałki ocznej lub trwałej utraty wzroku, a przynajmniej jego upośledzenia. Niestety, nie można jej zapobiec, a leczenie farmakologiczne nie przynosi skutecznych efektów, może jedynie opóźnić rozwój choroby. Jedyną metodą leczenia jest poddanie się zabiegowi operacyjnemu.

Zaćma atakuje wzrok osób w starszym wieku – szczególnie po 60. roku życia i częściej kobiety niż mężczyzn. Medycy ustalili podział zaćmy na kataraktę wrodzoną i nabytą. Pierwsza z nich jest skutkiem nieprawidłowości w rozwoju narządu wzroku jeszcze podczas życia w łonie matki. Dowiedz się więcej, czym jest wrodzona zaćma: : http://www.kardiotel.pl. Zaćma nabyta zaś jest efektem starzenia się organizmu. Może jednak stanowić też powikłanie cukrzycy, zapalenia rogówki czy twardówki. Dodatkowo może powstać w wyniku urazów gałki ocznej oraz guzów wewnątrzgałkowych różnego pochodzenia, a także powstawać jako choroba towarzysząca przy atopowym zapaleniu skóry czy niedoczynności przytarczyc,. Wpływ ma także jaskra dokonana i krótkowzroczność.

Objawów zaćmy nie warto bagatelizować

Zaćma cukrzycowa dotyka dziesięć procent osób chorujących na cukrzycę typu 1 oraz 13 procent osób chorujących na cukrzycę typu 2. W zaćmie cukrzycowej, znanej też jako cukrzycowa choroba oczu, wyróżnia się dwie postaci schorzenia: młodzieńczą (właściwą) i osób dorosłych. Przypadłość ta nie ujawnia się nagle. Jej objawy rozwijają się długotrwale, stopniowo i często podstępnie. W początkowej fazie może ona przebiegać bezobjawowo, dlatego często jest niezauważana przez pacjentów. Jednym z pierwszych pojawiających się objawów są zaburzenia wzroku – nieostrość widzenia. Kłopotliwe staje się także patrzenie na miejsca emitujące światło (lampy, neony, płomienie ognia, itp.). W polu widzenia mogą pojawiać się również małe plamki. W zaawansowanej fazie zaćmy zauważa się błyskawiczne pogorszenie ostrości widzenia do tego stopnia, że chory może dostrzegać jedynie kontury przedmiotów oraz zmiany natężenia światła, a dodatkowo dochodzą do tego zaburzenia w ocenie odległości, zez lub oczopląs, a także niewrażliwość na barwy.

W każdym z dwóch rodzajów charakteryzuje się szybkim postępem choroby i zachodzących zmian w gałce ocznej. Cukrzyca i jej następstwa, czyli wahania glikemii we krwi oraz wpływ stosowanych leków, mają nieszczący wpływ na gałkę oczną. Może w niej dość do różnych negatywnych zmian w obrębie soczewki.

Dodaj komentarz