Wraz ze wzrostem społecznej świadomości w temacie zanieczyszczeń środowiska w umysłach konsumentów nieuchronnie zaczęły pojawiać się pytania o czystość wody, z której korzystają na co dzień. Jeśli i Ty masz wątpliwości, czy woda, do której ma dostęp Twoja rodzina, spełnia najwyższe standardy, decyzja o instalacji domowego systemu uzdatniającego może okazać się dobrym rozwiązaniem. Jak dokładnie działają tego rodzaju urządzenia i dlaczego warto przyjrzeć się im bliżej?
Uzdatnianie wody w warunkach domowych – kilka możliwości
Osoby, które dopiero zaczynają zastanawiać się nad konsekwencjami spożywania niedostatecznie oczyszczonej wody, najczęściej nie są skłonne do inwestowania w najbardziej zaawansowane filtry. Dlatego decydują się na ogół na zakup jednego z dostępnych na rynku filtrów dzbankowych z węglem aktywnym. To niedrogie rozwiązanie pozwala na poprawę smaku wody oraz zmniejszenie zawartości chloru, samo w sobie nie przeciwdziała jednak dostawaniu się do wody jaj pasożytów czy wielu bakterii.
Większą gamę zanieczyszczeń są w stanie powstrzymać umieszczane w obrębie instalacji mechaniczne filtry do wody, za których działanie odpowiedzialne są różnego rodzaju warstwy filtrujące – ich materiałem wykonania może być stal, gęste włókna lub drobno zmielone kamienie naturalne. Problemom wynikającym ze zbyt twardej wody wodociągowej możesz zaradzić, sięgając po zmiękczacz wody. Za jego działanie odpowiada umieszczona w nim specjalna żywica, za której sprawą większość jonów magnezu i wapnia, powodujących powstawanie charakterystycznego osadu, zostaje zamieniona w jony sodu. Rodzinom, które zastanawiają się nad inwestycją w zmiękczacz wody, polski producent USTM jest w stanie zaoferować funkcjonalne, bezawaryjne modele.
Urządzenia do odwróconej osmozy – zasada działania
Odpowiedzialni rodzice, którzy pragną zapewnić swoim pociechom wodę pozbawioną potencjalnie groźnych zanieczyszczeń, często poświęcają długie godziny na zastanawianie się, jaki filtr do wody wybrać. Wysokie wymagania użytkowników są w stanie spełnić przede wszystkim najdoskonalsze systemy filtracyjne, działające na zasadzie odwróconej osmozy.
Proces ten od kilkudziesięciu lat jest stosowany w celu uzyskiwania oczyszczonej wody, a w ostatnim dwudziestoleciu – dostępny również dla domów prywatnych. Z urządzenia z filtrem odwróconej osmozy wypływa woda, z której zostały wyeliminowane pierwiastki mineralne, szkodliwe metale, a także zanieczyszczenia organiczne. Jeśli planujesz używać wody po tego rodzaju filtracji do codziennych posiłków, zaleca się wzbogacenie jej w minerały potrzebne w diecie.
Domowe stacje oczyszczania wody – rozwiązanie długofalowe
Możliwe do zastosowania w domu technologie poprawy jakości wody pitnej nie kończą się bynajmniej na zestawach pojedynczych filtrów. Urządzenie takie, jak domowa stacja uzdatniania wody, jest w stanie kompleksowo wyeliminować wiele różnorodnych zanieczyszczeń, zmieniając płynącą z kranu wodę w dobroczynny, krystalicznie czysty płyn.
Stacje uzdatniania to stosunkowo niewielkie sprzęty – ich elementami są butla zawierająca materiał filtrujący (złoże) oraz zbiornik na solankę. Korzystająca ze stacji uzdatniania rodzina otrzyma wodę o optymalnym PH, w której zminimalizowane zostały zanieczyszczenia organiczne, a także zawartość manganu i żelaza, Pierwiastki te są odpowiedzialne za nieprzyjemny smak oraz zapach wody, a zbyt duża zawartość manganu dodatkowo stanowi potencjalną pożywkę dla kolonii bakteryjnych.
Inwestycja w jakość wody w domu – dlaczego warto?
Woda jest dla człowieka niezmiennie dobrem podstawowym, bez którego nie byłby w stanie on przeżyć nawet jednego dnia. Jednak ze względu na niedoskonałość miejskich systemów filtracyjnych, zanieczyszczenia wód gruntowych czy osady w starej hydraulice, woda dopływająca do naszych mieszkań nie zawsze przynosi nam jedynie zdrowie i dobre samopoczucie. Nietypowy kolor czy zapach wody to o wiele więcej, niż tylko kwestia estetyczna. Może on świadczyć o zanieczyszczeniu zbyt wielką ilością żelaza, manganu, a także innych pierwiastków, pochodzących choćby ze starych rur.
Osad mineralny, który pozostaje na ściankach naszej armatury, naczyń czy urządzeń AGD, prowadzi do ich szybszego niszczenia się i konieczności wymiany na nowe. Jeśli dodamy do tego kwestie potencjalnej obecności w wodzie bakterii czy pasożytów, wydaje się, że woda płynąca z naszych kranów nie jest w rzeczywistości tak bezpieczna, jak mówią odpowiedzialne za to instytucje. Z tego względu dobrym pomysłem będzie wzięcie sprawy w swoje ręce, by zapewnić swojej rodzinie dostęp do wody, która nie niesie ze sobą żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.