Zegarek dopasowany dla Ciebie

zegarek

Miłośnicy polskich seriali pamiętają zapewne, jak w jednym z odcinków „07 zgłoś się” milicjantka mająca być przynętą na grasującego po osiedlu mordercę kobiet komunikowała się z kolegami poprzez swój zegarek z antenką. Biorąc pod uwagę czas, w którym powstawał ten serial, należy sądzić, że był to wytwór fantazji twórców. Współczesne zegarki potrafią jednak wiele rzeczy, o których się filozofom nie śniło. Zawdzięczają to rozwojowi elektroniki, a także miniaturyzacji, pozwalającej mieścić wiele urządzeń w maleńkiej obudowie.

Wizyta w sklepie internetowym zegarkicentrum.pl można przekonać się, ile specjalistycznych odmian może mieć noszony na ręku czasomierz. Są tu do kupienia m.in. zegarki lotnicze, sportowe, turystyczne i diver. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Zegarek dla pilota

Zegarki lotnicze nawiązują do modeli produkowanych niegdyś z myślą o pilotach zasiadających za sterami samolotów śmigłowych. Budowano je tak, by mógł z nich korzystać nawet pilot w grubych, ciepłych rękawicach. Dbano szczególnie o czytelność, stąd proste wskazówki i arabskie cyfry na tarczy. Nawet pasek był szczególny: na tyle długi, by zegarek dało się zapiąć także na rękawie lotniczej kurtki. Zegarek lotniczy mógł posiadać dodatkowe funkcje, jak choćby suwak logarytmiczny, ułatwiający pilotowi obliczenia. Przydatny był także stoper fly back, którego wyzerowanie powodowało automatyczne rozpoczęcie nowego pomiaru. Dziś, gdy piloci mają wszelkie niezbędne urządzenia pomiarowe przed oczami w kokpicie, takie dodatki nie są potrzebne, ale tworzy się dla nich zegarki odporne na przeciążenia. Można też kupować zegarki nawiązujące jedynie wykonaniem do dawnych czasomierzy specjalistycznych.

Zegarki sportowe

Osoby uprawiające rozmaite sporty potrzebują przede wszystkim zegarków wodoszczelnych: nie może im zaszkodzić ani ulewny deszcz, ani woda bryzgająca podczas rejsu żaglówką czy kajakowego spływu. Kolejnym wymogiem jest odporność na wstrząsy: uderzenie lub upadek nie może nie tylko uszkodzić zegarka, ale także spowodować poważnego odchylenia w pomiarze czasu. Podczas wspinaczki przyda się zegarek z wysokościomierzem i barometrem, a biegaczom,  kolarzom i rajdowcom – z opcjami pomiaru czasu okrążenia. GPS to też już nie problem dla producentów zegarków.

Zegarki turystyczne

Te czasomierze mają wiele wspólnego z zegarkami sportowymi: one również muszą być odporne na warunki atmosferyczne, wytrzymywać wstrząsy i upadki, ale wyróżnia je niekiedy wbudowany kompas. Zegarek dla turysty może mieć także wbudowany GPS rejestrujący przebytą trasę, wysokościomierz albo funkcję czasu światowego, ułatwiającą życie podróżnikom. Muszą być także szczególnie wygodne: lekkie i niepowodujące jakiegokolwiek dyskomfortu ręki właściciela.

Zegarki diver

Ta kategoria przeznaczona jest dla miłośników wody: żeglowania, pływania i oczywiście nurkowania. Mogą być tak bardzo szczelne, że wytrzymają nawet nurkowanie na dużych głębokościach. Nie może im szkodzić nie tylko zwykła woda, ale także ta słona, morska. Od tarczy wymagana jest znakomita czytelność, mile widziane są wskazówki fluorescencyjne, pozwalające odczytywać wskazania nawet w ciemności.

Dodaj komentarz